Envirorezort chce zastaviť nelegálny obchod, viac povolení na vývoz mačkovitých šeliem neudelí

Tiger, klietka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) neudelí viac povolení na vývoz mačkovitých šeliem. Rezort totiž od 1. decembra pozastavuje vydávanie povolení na vývoz alebo opätovný dovoz tigrov, leopardov, rysov, gepardov, púm a udeľovanie výnimiek zo zákazu komerčných činností s exemplármi mačkovitých šeliem.

Dôvodom opatrenia je nelegálny obchod s vybranými druhmi šeliem, najmä s tigrami, čo ohrozuje ich prežitie vo voľnej prírode. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie MŽP SR.

Výzva na ukončenie nelegálneho obchodu a pytliactva

Prijaté opatrenia vychádzajú aj z požiadaviek stanovených Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

Ten vyzýva strany na ukončenie nelegálneho obchodu či pytliactva a na obmedzenie populácie chovanej v zajatí iba na úroveň podporujúcu výlučne ochranu voľne žijúcich tigrov.

Zastavenie komerčného využívania šeliem

Podľa ministerstva prijatie opatrení, smerujúcich k obmedzeniu vývozu a komerčnej činnosti iba na výnimočné účely ochrany, zachovania a záchrany daného druhu, pomôže zastaviť produkciu a komerčné využívanie exemplárov týchto druhov.

Prostredníctvom zníženia dopytu, respektíve aplikovaním princípu predbežnej opatrnosti, prispejú aj k ochrane uvedených druhov vo voľnej prírode.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR