Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Wild 4033716_1920.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Obrázok od Vinson Tan z Pixabay
3. 04. 2019 11:00 Zaujímavosti z vidieka od NasVidiek.skSITA Diskusia

Envirorezort dá 45 miliónov eur na ochranu mokradí

Vedecké štúdie ukazujú, že od roku 1900 zaniklo až 64 percent mokradí sveta.

Finančné náklady na ochranu a starostlivosť o mokrade na roky 2019 až 2021 vyčíslilo ministerstvo životného prostredia (MŽP) na vyše 45 miliónov eur. Envirorezort to uvádza v aktualizovanom Programe starostlivosti o mokrade Slovenska do roku 2024 a v Akčnom pláne pre mokrade na roky 2019 – 2021, ktoré dnes schválila vláda. MŽP pripomína, že tieto náklady zahŕňajú aj investície, ktoré už boli schválené v iných dokumentoch. „V iných vládou schválených dokumentoch a v realizovaných projektoch je už obsiahnutých približne 84 percent z celkového plánovaného rozpočtu predkladaného materiálu,“ zdôraznilo MŽP. Hlavným cieľom schválených opatrení je zastavenie a zvrátenie úbytku a degradácie mokradí. Na jeho napĺňaní MŽP spolupracuje so svojimi rezortnými organizáciami, vedeckými a odbornými inštitúciami a s mimovládnym sektorom.

Vedecké štúdie ukazujú, že od roku 1900 zaniklo až 64 percent mokradí sveta, pričom najväčší úbytok bol zaznamenaný v 20. storočí a na začiatku 21. storočia. Pri porovnaní súčasného stavu s rokom 1700 sa odhaduje vymiznutie až 87 percent mokradí. Zvrátiť či pozastaviť tento vývoj úbytku a degradácie mokradí majú za cieľ strategické dokumenty takzvaného Ramsarského dohovoru, z ktorého vychádza aj Program starostlivosti o mokrade Slovenska. Hlavným záväzkom bolo zaradenie aspoň jednej mokrade do zoznamu mokradí medzinárodného významu, teda do takzvaných ramsarských lokalít. Slovenská republika postupne prihlásila 14 mokradí – Alúvium Rudavy, Domica, Dunajské luhy, Jaskyne Demänovskej doliny, Latorica, Mokrade Oravskej kotliny, Mokrade Turca, Niva Moravy, Parížske močiare, Poiplie, Rieka Orava a jej prítoky, Senné – rybníky, Šúr a Tisa. Vzhľadom na to, že zmluvné strany sa zaviazali starať sa o všetky mokrade, nielen o ramsarské lokality, ďalšími záväzkami je zabezpečenie udržateľného využívania a starostlivosť o ostatné mokrade, ochrana mokradí prostredníctvom chránených území, podpora výchovy, vzdelávania, výskumu a manažmentu mokradí a medzinárodná spolupráca.

Mokrade sú územia, ktoré sú permanentne alebo sezónne zaplavované vodou. Patria sem rieky, ich záplavové územia, jazerá, močiare ako aj pobrežné varianty mokradí. Na Slovensku je niekoľko typov mokradí – prameniská, tečúce vody a ich alúviá, lužné lesy, rašeliniská, rybníky, štrkoviská, mokré lúky a podzemné vody jaskýň. V súvislosti s klimatickými zmenami vystupuje do popredia najmä protipovodňová a vodozádržná funkcia mokradí. Mokrade znižujú riziko záplav, dopĺňajú zásoby pitnej vody, filtrujú odpadové látky, čím zlepšujú kvalitu vody, zvlhčujú vzduch v sídlach, poskytujú priestor na rekreáciu.

Odporúčané články

Nahradia farmárov roboty? V Šenkviciach s tým už začali Riaditeľ Lesov SR: Drevo nepredávame pod cenu. A už vôbec nie do zahraničia

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X