Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Premiér pozval protestujúcich farmárov
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Traktory protestujúcich farmárov pred Úradom vlády SR poèas rokovania 142. schôdze vlády SR, na ktoré pozval farmárov predseda vlády SR. Bratislava, 20. február 2019. Foto: SITA/¼udovít Vaniher
27. 03. 2019 13:18 Zaujímavosti z vidieka od SITA

Europarlament kritizuje Slovensko kvôli priamym platbám pre poľnohospodárov

Priame platby v EÚ dostávajú najmä veľkí farmári. Hoci je ich málo, dostávajú drvivú väčšinu peňazí, ktoré sú pre farmárov určené. Malí farmári zase tvoria väčšinu žiadateľov o platby, no rozoberú si iba malú časť prostriedkov.

Na túto skutočnosť upozorňuje aj Európksky parlament, ktorý schválil väčšinu absolutórií k rozpočtu EÚ za rok 2017. Informuje o tom EP na svojej stránke.

Europoslanci upozorňujú na veľké príjmové nerovnosti farmárov v oblasti priamych platieb. „Napriek tomu, že veľké poľnohospodárske podniky obhospodarujúce viac ako 250 ha predstavujú iba 1,1 % všetkých poľnohospodárskych podnikov, dostávajú až 22,1 % celkovej priamej pomoci,“ konštatujú poslanci.

Uznesenie si spomedzi všetkých členských štátov všíma rýchly nárast nerovností najmä na Slovensku a v Česku, kde 7% príjemcov dostáva v súčasnosti viac ako 70 % všetkých priamych poľnohospodárskych platieb. Parlament preto vyzval Komisiu, aby sa nerovnakým zaobchádzaním s farmármi zaoberala.

Na vysoké platby pre veľké poľnohospodárske podniky upozornil aj Útvar hodnoty za peniaze pri ministerstve financií SR. 20 percent najväčších subjektov poberá približne 94% všetkých priamych platieb. Ďalší graf zase ukazuje, že kým v iných európskych krajinách poberajú vysoké platby najmä malí farmári, na Slovensku je to presne naopak. Malí farmári si rozdelia len malú časť peňazí.

Sni mka obrazovky 2019 03 27 o 13.40.52.png

Sni mka obrazovky 2019 03 27 o 13.42.13.png

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X