Europoslanec Hojsík vyzýva na zákaz súkromného chovu veľkých šeliem, medveďov a primátov u nás

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tiger, klietka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Europoslanec Martin Hojsík spolu s tímom z Progresívneho Slovenska (PS) pripravil online výzvu na zákaz súkromného chovu veľkých šeliem, medveďov a primátov na Slovensku s názvom „Klietka nie je záchrana!“.

„Výzvu som s tímom pripravoval už istú dobu. Musím priznať, že fotka, ktorú dala pani Zuzana Plačková pred časom na sociálne siete s malým tigrom, ma iniciovala k tomu, aby som výzvu spravil rýchlejšie. Teraz je to na ľuďoch, aby výzvu podporili,“ uviedol v pondelok na sociálnej sieti europoslanec Martin Hojsík.

Tiger má byť kráľ džungle, nie atrakcia v klietke

Tiger má byť podľa výzvy Progresívneho Slovenska kráľom džungle a nie mačkou zavretou v klietke.

„Žiaľ, na svete žije viac tigrov v zajatí, ako vo voľnej prírode. Namiesto ochrany ich prirodzeného prostredia z nich robíme domácich miláčikov na hranie. A keď vyrastú, veľa z nich zabijú kvôli zisku. Súčasťou problému je aj Slovensko. Existuje mnoho súkromných chovov, no málo záchranných staníc. V súkromnom chove žijú šelmy, medvede a primáty v zlých podmienkach. Tento trend sa iba zhoršuje,“ konštatovali iniciátori výzvy z PS.

V chovoch často nie sú dodržiavané základne životné podmienky

Podľa hnutia Progresívne Slovensko existujú vážne podozrenia, že tigre a ich časti sa nelegálne predávajú, najmä za účelom ich využitia v tradičnej čínskej medicíne.

„Chov šeliem a obchodovanie s nimi prispieva k lovu tigrov vo voľnej prírode. V súkromných chovoch navyše často nie sú dodržiavané základné podmienky, ktoré tieto zvieratá potrebujú. Divoké šelmy nemajú dostatočný priestor na pohyb, dochádza k ich množeniu a nelegálnemu zabíjaniu. Nemôžeme sa tváriť, že súkromný chov zachraňuje nejaký živočíšny druh tým, že ho drží v zajatí a profituje na jeho utrpení. Klietka nie je záchrana,“ doplnili iniciátori výzvy.

Negatívny príklad z okolia Žiliny

Príkladom, ako negatívne prebieha chov tigra na Slovensku, má byť aj majiteľ ranča pri Žiline, kde sú tigre držané v súkromnom chove. Investigatívne centrum Jána Kuciaka prinieslo rozhovor majiteľa s fiktívnym kupcom:

„Situácia na Slovensku je obtiažna kvôli aktivistom a ochrancom prírody. Preto nedokážem tigre predávať tak rýchlo, ako by som chcel. Chcem ich predať čo najviac, aby som mohol pokračovať v množení. Zameriavam sa hlavne na reprodukciu. To je moja špecialita, mám svoje metódy a know-how. Poviem vám, čo to je, keď vám predám tigre. Moji priatelia však tiež predávajú, takže nemám problém zohnať ich,“ uviedol podľa Investigatívneho centra Jána Kuciaka majiteľ ranča v spomínanom rozhovore.

Smutné údaje

Cena tigra sa v EÚ pohybuje podľa PS od 4 000 do 22 000 eur. V rokoch 1999 až 2016 bolo z krajín EÚ vyvezených 1 412 tigrov chovaných v zajatí. V rovnakom období bolo zaistených 8 278 nelegálnych výrobkov z tigrov, vrátane bujónu tigrej polievky, tigrích zubov či pazúrov. Cena kilogramu tigrích kostí na čiernom trhu je 1 700 eur. V súčasnosti žije vo voľnej prírode 3 900 tigrov. Počet tigrov chovaných v zajatí po celom svete nie je známy.

„Na Slovensku máme v súkromnom vlastníctve odhadom až 119 tigrov. Pre porovnanie, v oveľa väčšom Nemecku je to 164 tigrov,“ doplnili iniciátori výzvy z PS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Hojsík
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko