Európska komisia otvorila stredisko pre sledovanie trhu s ovocím a zeleninou

ovocie, zelenina
Foto: ilustračné, Getty Images

Európska komisia (EK) počas trvania európskeho samitu v Bruseli tento týždeň otvorila nové stredisko pre sledovanie trhu s ovocím a zeleninou. Stredisko poskytne väčšiu transparentnosť a krátkodobé analýzy kľúčových odvetví európskeho poľnohospodárstva. Komisia odôvodnila otvorenie strediska tým, že ovocie a zelenina predstavujú približne 24 % hodnoty poľnohospodárskej výroby EÚ. Komisia o tom informovala tento týždeň.

Stredisko pre sledovanie trhu sa bude pravidelne aktualizovať so širokou škálou trhových údajov, ako sú ceny, výroba a obchod. Tieto údaje budú doplnené analýzou trhu, krátkodobými výhľadovými správami, strednodobými perspektívami a pravidelnými zasadnutiami správnej rady zloženej z odborníkov na trh s cieľom prediskutovať súčasný stav trhu.

Stredisko bude zamerané prevažne na sledovanie jadrového ovocia (jablká a hrušky), citrusových plodov, kôstkového ovocia (broskyne a nektárinky) a rajčiakov.

„Po spustení stredísk pre plodiny, cukor, mäso a mlieko je sektor ovocia a zeleniny posledným, ktorý má zo strediska prospech. Dopĺňať ho bude aj stredisko pre sledovanie trhu s vínom, ktoré sa spustí 4. novembra. Európska komisia navrhla tieto monitorovacie strediská, aby pomohli európskemu sektoru poľnohospodárstva účinnejšie sa vyrovnať s volatilitou trhu a zabezpečiť väčšiu transparentnosť,“ odôvodnila otvorenie strediska pre sledovanie trhu s ovocím a zeleninou Európska komisia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR