Európska únia dostala vlani menej ekologických potravín, môže za to pokles dovozu obilnín a cukru

Dovoz, agro
Dovoz ekologických agropotravinárskych výrobkov do EÚ vlani mierne poklesol. Foto: ilustračné, Gettyimages

Dovoz ekologických agropotravinárskych výrobkov do Európskej únie vlani mierne poklesol o 1,9 %. EÚ doviezla 2,79 mil. ton týchto výrobkov v porovnaní s 2,85 mil. ton dovezených v roku 2019.

Môže za to najmä pokles dovozu obilnín a cukru, ktorý nedokázal vyvážiť ani nárast dovozu ekologického tropického ovocia a ryže. Vyplýva to z obchodnej správy o ekologických agropotravinárskych výrobkoch za rok 2020, ktorú zverejnila Európska komisia.

Vstupuje sa najviac cez Holandsko

Komodity, ktoré zahŕňajú nepražené obilniny, rastlinné oleje, olejnaté semená, cukry, sušené mlieko, maslo, kávu a kakao predstavovali 48 % dovozu z roku 2020 z hľadiska objemu a 29 % z hľadiska hodnoty.

Pokiaľ ide o ostatné primárne výrobky ako mäsové výrobky, ovocie, zeleninu, mliečne jogurty a med tie predstavovali 42 % dovozu z hľadiska objemu a 53 % z hľadiska hodnoty. Najväčší objem ekologických výrobkov stále vstupuje do EÚ cez Holandsko, až 31 % dovozu.

Vedú ovocie či korenie

Nasleduje Nemecko, Belgicko a Francúzsko, ktoré dovážajú do EÚ 18, 11 a 10 % ekologických výrobkov. Hlavnými obchodnými partnermi v oblasti dovozu ekologických výrobkov do EÚ sú Ekvádor (12 %), Dominikánska republika (9 %), Čína (8 %) a Ukrajina (8 %).

Pokiaľ ide o kategórie výrobkov, najväčšou kategóriou dovozu agropotravinárskych výrobkov do Európskej únie je tropické ovocie, orechy a korenie, ktoré spolu predstavujú 30 % objemu alebo 0,84 milióna ton, ďalej nasledujú olejové koláče (8 % alebo 0,23 milióna ton), repný a trstinový cukor (7 % alebo 0,19 milióna ton) a zelenina (5 % alebo 0,15 milióna ton).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia