Európska únia začiatkom nového školského roka obnovuje program ovocia, zeleniny a mlieka na školách

Zdravá strava, deti
Foto: ilustračné, Getty Images

Začiatkom nového školského roka sa v krajinách Európskej únie obnoví školský program ovocia, zeleniny a mlieka v školách. Informovala o tom v pondelok Európska komisia (EK).

Cieľom školského programu EÚ je podpora zdravého stravovania a vyváženej stravy prostredníctvom distribúcie ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. Na začínajúci sa školský rok sa na tento program pridelí celkom 250 miliónov eur, z toho 145 miliónov eur na ovocie a zeleninu a 105 miliónov eur na mlieko a iné mliečne výrobky.

Všetky členské štáty EÚ sa zúčastnia

Napriek tomu, že účasť na programe je dobrovoľná, všetky členské štáty EÚ sa rozhodli zúčastniť na niektorej časti programu alebo na celom systéme. Národné prídely pre krajiny EÚ, ktoré sa zúčastňujú na tomto školskom roku, boli schválené a prijaté Európskou komisiou v marci 2019.

Krajiny môžu tiež doplniť pomoc EÚ z vnútroštátnych fondov. Členské štáty sa môžu rozhodnúť o spôsobe vykonávania systému. Zahŕňa to druh výrobkov, ktoré deti dostanú, alebo tému zavedených vzdelávacích opatrení.

Výber distribuovaných výrobkov však musí podľa EK vychádzať zo zdravotných a environmentálnych hľadísk, sezónnosti, dostupnosti a rozmanitosti.

Program využilo viac ako 20 miliónov detí

Tento program využilo počas školského roka 2017/2018 viac ako 20 miliónov detí, čo predstavuje 20 % detí v celej Európskej únii.

„Je dôležité prijať návyky zdravého stravovania od mladého veku. Vďaka školskému programu EÚ sa naši mladí občania budú tešiť nielen kvalitným európskym výrobkom, ale môžu sa aj dozvedieť o výžive, poľnohospodárstve, výrobe potravín a tvrdej práci, ktorá s tým súvisí,“ uviedol eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia