Európski farmári a potravinári sa chcú vyhnúť brexitu bez dohody

Flag 37926_1280.png
Foto: Pixabay.com

Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov v rámci EÚ 27 a vo Veľkej Británii, rovnako aj príslušné autority, potrebujú podľa Potravinárskej komory Slovenska dostatočný čas na prispôsobenie sa novým podmienkam, ktoré brexit prinesie.

Európske organizácie združujúce farmárov a spracovateľov potravín FoodDrink Europe, Copa Cogeca a CELCAA vydali v súvislosti s blížiacim sa hlasovaním o dohode o vystúpení z EÚ v Snemovni reprezentantov vo Veľkej Británii spoločné vyhlásenie. V ňom zdôraznili dramatické ekonomické dopady brexitu bez dohody na farmárov, spracovateľov potravín a obchodíkov s agrárnymi komoditami nielen v EÚ, ale aj samotnej Veľkej Británii. Na tomto základe požadujú spomenuté organizácie vyhnúť sa brexitu bez dohody. Informovala o tom v pondelok Potravinárska komora Slovenska (PKS) v tlačovej správe.

Bilancia Veľkej Británie

Podľa profesných združení predstavoval export 27 krajín Európskej únie do Veľkej Británie 41 miliárd eur, pričom export Veľkej Británie do Európskej únie dosiahol 17 miliárd eur. Tento obchod a výroba zamestnáva 44 miliónov ľudí v rámci súčasných 28 členských krajín EÚ. „Odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody by nevyhnutne viedol k výraznému narušeniu trhu a situácii, na ktorej by stratili obidve strany v celom výrobno-dodávateľskom reťazci. Nevyhnutné procedúry ako oficiálne kontroly tovaru, sanitárne a fytosanitárne vyšetrenia, veterinárne certifikáty a dovozné clá by viedli ku zdržaniu na hraniciach a zvýšili by náklady pre obe strany,“ konštatovala riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov v rámci EÚ 27 a vo Veľkej Británii, rovnako aj príslušné autority, potrebujú podľa PKS dostatočný čas na prispôsobenie sa novým podmienkam, ktoré brexit prinesie. „Prechodné obdobie je preto pre potravinárske podniky a autority nevyhnutné, aby sa dostatočne pripravili a prispôsobili. Je dôležité, aby počas tohto obdobia Veľká Británia akceptovala európske predpisy upravujúce výrobu potravín, a aby dodržiavala existujúce záväzky. Európske organizácie preto zdôrazňujú, že brexit bez dohody značne poškodí potravinársky sektor tak na strane EÚ, ako aj Veľkej Británie, a preto je dôležité sa mu za každú cenu vyhnúť,“ dodala Venhartová.

Vzťah agropotravinárskeho sektora SR k Británii

Slovenská republika má voči Veľkej Británii podľa PKS aktívnu bilanciu zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami, aj keď nie je z pohľadu celkového zahraničného obchodu s agropotravinárskymi produktmi rozhodujúca.

O PKS

Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. PKS pôsobí v SR od septembra 2002 a momentálne združuje 52 členov, z ktorých siedmi sú kolektívni členovia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PKS Potravinárska komora Slovenska