Európski lídri podpísali Ministerskú dunajskú deklaráciu, cieľom je zvýšiť kvalitu vôd a ochrániť ľudí pred povodňami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bratislava castle and river
Rieka Dunaj bola v minulosti pulzujúcou vodnou sieťou s ramenami, ktoré prekresľovali tvar krajiny. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Čistejšie, zdravšie a bezpečnejšie povodie Dunaja pomôže zmierniť dopady klimatickej krízy a prispeje k obnove riečnych ekosystémov. Komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius a ministri 14-tich krajín Európy naprieč povodím Dunaja podpísal Ministerskú dunajskú deklaráciu.

Návrat jesetera do Dunaja

Signatári sa zaviazali dosiahnuť dobrý stav vôd, zvýšiť bezpečnosť obyvateľov pred povodňami a suchom a prinavrátiť do vôd Dunaja jeho ikonickú rybu – jesetera. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

„Tak, ako je hlucháň hôrny symbolom nedotknutej prírody a fungujúceho prirodzeného lesného ekosystému, tak je niekoľkometrový jeseter známkou kvality čistej a zdravej vody v Dunaji,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Podľa jeho slov je dôležité odstraňovať umelé bariéry vo vodných tokoch. Rieka Dunaj bola v minulosti pulzujúcou vodnou sieťou s ramenami, ktoré prekresľovali tvar krajiny. Európske rieky sa však zmenili v dôsledku pôsobenia človeka, ale tiež industrializácie a chemizáciou poľnovýroby.

Európska únia a MŽP SR sa preto usilujú o zdravšie a slobodnejšie rieky. Podľa ministra musí byť moderná vodná politika založená na ochrane riečnych ekosystémov a šetrnom hospodárení s vodou.

Plán povodia Dunaja

„Slovensko má významné prírodné dedičstvo ukryté tiež v lužných lesoch, ktoré patria k najproduktívnejším ekosystémom. Podmáčané a zaplavované mokrade tu majú výrazný vplyv na zdroje pitnej vody Žitného ostrova,“ zdôraznil Budaj.

Ministerská dunajská deklarácia je výsledkom spoločného úsilia európskych expertov v oblasti vodného hospodárstva. Na deklarácii sa podujali aj odborníci z MŽP SR a podriadených organizácií, ako napríklad Výskumného ústavu vodného hospodárstva, Slovenského hydrometeorologického ústavu a štátnych podnikov Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik.

Pilierom deklarácie je Plán povodia Dunaja a Plán manažmentu povodňových rizík povodia Dunaja, ktoré vychádzajú z Vodného plánu Slovenska na roky 2022 až 2027 a Koncepcie vodnej politiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BudajVirginijus Sinkevičius
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavSVP Slovenský vodohospodársky podnikVVB Vodohospodárska výstavbaVýskumný ústav vodného hospodárstva