Európski ľudovci žiadajú, aby bolo zriadené miesto na hlásenie podvodov pri agrodotáciách

Zatva pole obilie polnohospodarstvo traktor
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Frakcia Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente požiadala o zriadenie nového kontaktného miesta pri Európskej komisii, kam by sa mohlo nahlasovať privlastňovanie si pôdy, zneužívanie moci národných poľnohospodárskych úradov, nesprávne postupy v tendroch alebo v distribúcii poľnohospodárskych subvencií.

Štát spoluvinníkom podvodníkov

Frakcia EPP, ktorá o tom informovala na svojej internetovej stránke, so svojou žiadosťou prišla po tom, ako prešetrovanie Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) zamerané na podvody pri poľnohospodárskych platbách EÚ na Slovensku potvrdilo nutnosť priameho dozoru EÚ zacieleného proti privlastňovaniu si pôdy a nesprávnemu postupu národných úradov.

OLAF dospel k záveru, že na Slovensku sa z fondov EÚ mohlo pre chýbajúcu kontrolu nesprávne vyplatiť viac ako milión eur.

„Ak národné úrady nekonajú, tak musí konať EÚ,“ povedal Tomáš Zdechovský, hovorca EPP vo výbore Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu.

„Záver vyšetrovania zo strany OLAFu, ktoré iniciovala EPP, ukazuje, ako systém alokácie poľnohospodárskych fondov EÚ fungoval v minulosti počas slovenskej socialistickej vlády. Štát bol spoluvinníkom podvodníkov dostávajúcich priame platby na pôdu, ktorá nie je poľnohospodárska, alebo dokonca na nelegálne získanú pôdu,“ pokračoval europoslanec Zdechovský.

Férová poľnohospodárska politika

„To čo OLAF zistil, je len potvrdením, čo sme videli vo viacerých členských štátoch počas našich misií,“ uviedla Monika Hohlmeierová, predsedníčka výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu.

„Chceme, aby budúca Spoločná poľnohospodárska politika bola férová, spravodlivá a transparentná,“ poznamenala.

„Peniaze európskych daňových poplatníkov sa musia chrániť,“ konštatoval europoslanec Ivan Štefanec, vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecMonika HohlmeierováTomáš Zdechovský
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEPP Európska ľudová stranaOLAF Európsky úrad pre boj proti podvodom