Nový expertný tím bude nápomocný pri riešení problematických stretov medveďov s ľuďmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medvede, výskum
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre častejšie strety ľudí s medveďmi bude zriadený expertný tím. Má byť zložený z odborníkov, ktorí majú adekvátne znalosti a skúsenosti v problematike týkajúcej sa medveďa hnedého.

Bude nápomocný pri nastavovaní opatrení, ktoré budú prihliadať na ochranu prírody, ale tiež zdravia, života a majetku ľudí. Rozhodol o tom Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Regulácia chráneného druhu je možná

Slovenská republika má legislatívne možnosti, ako upraviť ochranu medveďa hnedého tak, aby bola možná jeho regulácia. Vychádzame z toho, že medveď je chránené zviera a podľa smernice Rady Európskeho hospodárskeho spoločenstva z roku 1992 je možné povoliť reguláciu chráneného druhu. My na základe tohto článku vieme spraviť legislatívnu úpravu v zákone o ochrane prírody a krajiny a dať možnosť ministerstvu životného prostredia, aby na základe relevantných informácií o počte kusov a možnosti ohrozenia či už zdravia a života alebo majetku ľudí takéto regulačné opatrenie prijalo,“ uviedol pre agentúru SITA predseda výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Aktuálne štatistické zistenia podľa slov predsedu výboru má Slovensko z roku 2015, kde sa uvádza populácia v počte 1 256 kusov. Momentálne však prebieha spracovanie údajov na Karlovej univerzite v Prahe.

Pomáha Karlova univerzita v Prahe

Máme aktuálne na výber z dvoch možností, buď brať do úvahy štatistické údaje z roku 2015 a na základe z toho vychádzajúcich údajov regulovať populáciu alebo počkáme do septembra, keď nám Karlova univerzita v Prahe prisľúbila prvé informácie,“ dodal predseda výboru.

Výstupom zo zasadnutia výboru bolo prijaté uznesenie, v ktorom členovia výboru vzali na vedomie požiadavku starostov obcí a občanov Banskobystrického samosprávneho kraja ale aj iných regiónov v súvislosti s vysokým výskytom medveďa hnedého v blízkosti ľudských sídiel.

Výbor má legislatívne možnosti

Aj keď výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nemá exekutívnu právomoc, má legislatívne možnosti. Cieľom výboru bolo to, aby sme rokovali s ministrami životného prostredia a pôdohospodárstva, poslancami výboru a aj zástupcami nespokojných obcí, najmä z regiónu Banskej Bystrice. Na rokovaní sa zúčastnil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina),“ uzavrel Karahuta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárJaroslav Karahuta
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajKarlova univerzita v PraheMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSme rodina