Exportéri energetickej štiepky a peliet profitujú zo zvýšeného dopytu a čoraz viac sa zameriavajú na solventnejších odberateľov

Drevo, pelety
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Dopyt po palivovom dreve sa zvýšil naprieč Európou, jeho produkciu však nemožno zvýšiť z mesiaca na mesiac. To vyháňa ceny nahor a nahráva vývozcom, ktorí vyvážajú palivové drevo čoraz drahšie.

Kým množstvo vyvezených ton zo Slovenska za prvých sedem mesiacov 2022 sa medziročne takmer nezmenilo, vývoz v peňažnom vyjadrení rástol o vyše 60 percent. Ako prudko sa zdvihli jednotkové ceny vyvezenej tony palivového dreva v európskych krajinách, ukazujú údaje Eurostatu.

Pod pojem palivové drevo štatistici zahŕňajú aj energonosiče ako brikety a pelety, nielen surové drevo vo forme polien, klátov, viazaníc či zbytky z výroby, rezania alebo zvyšného odpadu z dreva. V tom je rozdiel oproti pojmu „palivové drevo“, ktorý používajú lesy a píly na označenie najnižšej kvalitatívnej skupiny dreva.

Exportéri zo Slovenska deklarujú jeden z najvyšších cenových rastov

Zo Slovenska sa ako palivové drevo vyváža predovšetkým energetická štiepka a pelety. Najväčšími výrobcami a vývozcami sú pobočky zahraničných firiem.

Mierne nižší, ale nie výrazne zaostávajúci vývozný výkon podávajú podľa účtovných závierok domáce firmy. Exportéri palivového dreva zo Slovenska aktuálne deklarujú jeden z najvyšších rastov cien v Európe.

Ich vývozné ceny vzrástli za prvých sedem mesiacov tohto roka podľa údajov Eurostatu o viac ako 60 percent medziročne.

Vyššie medziročné speňaženie na zahraničných trhoch dosiahli z európskych krajín len Bulharsko, Poľsko a Španielsko. Ide o historický rast vývozných cien palivového dreva.

Vývozcovia sa preorientovali na drahšie trhy

Exportéri palivového dreva zo Slovenska získali nielen z cenového rastu, ale aj z teritoriálnej zmeny vývozu. Prispôsobili sortimentnú skladbu požiadavkám solventnejších odberateľov a z lacnejších trhov sa presúvajú na drahšie zahraničné trhy. To im pomohlo lepšie speňažiť vývozný artikel.

Najväčším odberateľom palivového dreva zo Slovenska sa v prvých siedmich mesiacoch tohto roka stalo Taliansko, krajina s lukratívnym trhom, kam slovenskí exportéri vyviezli tonu v priemere za 250 eur. Taliansko odoberá takmer 42 percent ton palivového dreva. Vlani to bola tretina a predvlani 25 percent vyvezeného objemu.

Graf
Do ktorých krajín Slovensko vyváža palivové drevo (podiel v % z množstva vyvezených ton za január až júl 2022). Zdroj: Eurostat, výpočty.

Domáci exportéri inkasujú najmenej z Rakúska a Maďarska

Vývoz do Rakúska, odkiaľ slovenskí exportéri inkasovali relatívne nízke sumy v prepočte na vyvezenú tonu, poklesol. Priemerné vývozné ceny do Rakúska a zároveň aj do Maďarska sa pohybovali okolo 100 eur za tonu. Aktuálne do Rakúska putuje 31 percent vývozu.

Vlani to bola polovica a v roku 2020 až 60 percent. Do rovnako lacného Maďarska smerujú 4 percentá exportu. Slovinsko odoberá po vlaňajšom zdvojnásobení objemu 6 percent za dvojnásobok maďarskej ceny. Stabilných desať percent tvorí vývoz do Česka, tento rok v priemere za 140 eur na tonu.

Menšie množstvá vývozu za mimoriadne ceny

Vývozcovia zo Slovenska výnimočne zinkasovali za menšie množstvá exportu v priemere aj viac ako 600 eur za tonu. Najvyššie speňaženie palivového dreva dosiahli vo Švajčiarsku, Lotyšsku či Grécku.

Najdrahšie palivové drevo je z Talianska

Ani po úspešnom raste priemernej vývoznej ceny sa slovenskí vývozcovia nedotiahli na najdrahších exportérov. Vedie Taliansko s priemernou tohtoročnou vývoznou cenou 400 eur za tonu, nasledované Írskom či Dánskom. Po cenovom vzopätí k nim možno zaradiť už aj Poľsko s cenou doťahujúcou sa v júli až k 300 eurám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom