Farmár upozornil na subvenčný podvod, ale podľa ministerstva je podozrivý z fiktívnych deklarácií

farmár
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – V slovenskom poľnohospodárstve prebieha ďalší subvenčný podvod. Ide o prípad „Poľnohospodárske družstvo (PD) LČV Čimhová vs. Ondríková“.  Na tlačovej besede v piatok o tom informovali farmár z Vitanovej Jaroslav Pavelek a europoslanec Ivan Štefanec.

„Ide o priame platby za rok 2013. U oboch žiadateľov bola v septembri 2013 vykonaná kontrola na mieste. Kontrolná skupina určila u oboch žiadateľov stanovenú plochu 0 hektárov z dôvodu sporného práva užívania, a to na všetkých 16 sporných kultúrnych dieloch. Kontrolná skupina zistila, že oba subjekty na daných dieloch hospodárili. Jeden kosil, druhý pásol. Na základe výsledkov mala Ondríková naddeklaráciu 100 % a LČV 20,94 %. Na základe výsledkov kontroly nemala byť preto obom žiadateľom vyplatená žiadna dotácia, nakoľko obaja mali nad 20 %,“ ozrejmil Pavelek.

Prehlásenie podnikateľky Ondríkovej

V máji 2014 však bolo podľa Paveleka vydané rozhodnutie pre žiadateľa LČV o poskytnutí dotácie vo výške zhruba 470 tis. eur. Jediným podkladom pre rozhodnutie bolo podľa neho nič nehovoriace, spochybnené a odvolané prehlásenie podnikateľky Márie Ondríkovej o tom, že na sporných plochách hospodárilo LČV.

„Napokon v novom konaní vydala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) rozhodnutie, že priznala LČV platbu na 425 tis. eur. Vnútorný audit na PPA zistil porušenie, nariadil zrušiť rozhodnutie a vymáhať vyplatené platby. Aj napriek skutočnosti sa však v danej veci nič neudialo. Odbor kontroly dvakrát rozhodol, že subjekt Ondríková a LČV nemôžu dostať dotácie, ale odbor 500 (orgán na kontrolu platieb), ktorý riadi generálny riaditeľ PPA (Juraj) Kožuch, porušil všetky zákony a nariadenia vlády, dopustil sa subvenčného podvodu a vydal rozhodnutie o vyplatení dotácií pre LČV. LČV navyše dostalo dotáciu približne 350 tis. eur aj v roku 2014,“ vysvetlil Pavelek.

Fiktívne deklarácie priamych podpôr

„Tento podvod je donebavolajúci. Pani Matečná (ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – pozn. redakcie) namiesto toho, aby konala, opäť používa iba trápne výhovorky a opäť dokázala svoju nekompetentnosť. Na svojom mieste už dávno nemá čo robiť,“ podotkol europoslanec Ivan Štefanec.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV v súvislosti s týmto prípadom, upozornilo, že Jaroslav Pavelek je vyšetrovaný pre podozrenie zo subvenčných podvodov. Podľa ministerstva ide o osobu, voči ktorej 15 poľnohospodárov z okresu a 30 občanov obce Vitanová podalo sťažnosť a petíciu pre fiktívne deklarácie priamych podpôr.

„Problém fiktívnej deklarácie užívania pozemkov v týchto katastrálnych územiach už niekoľko rokov spôsobuje buď priamo samostatne hospodáriaci roľník Jaroslav Pavelek alebo s ním spriaznené osoby a obchodná spoločnosť J&V Nature s. r. o., v ktorej je Jaroslav Pavelek spoločníkom a konateľom. Konanie uvedených subjektov výrazným spôsobom komplikuje proces získavania priamych podpôr pre nás žiadateľov, ktorí v katastrálnom území Liesek, Čimhová a Vitanová skutočne obhospodarujeme pozemky na poľnohospodárske účely,“ uviedli podľa MPRV poľnohospodári a občania obce v sťažnosti a petícii.

Farmár Pavelek na tlačovej besede reagoval, že sa o petíciu zaujímal a podľa neho ide o komplot farmárov na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. „Ja som túto petíciu osobne pýtal na PPA. Je to komplot. Pýtal som sa na mená podpísaných farmárov pod petíciou. Nedostal som sa k nim,“ povedal Pavelek.

Platobná agentúra podala trestné oznámenie

Ako ďalej informovalo ministerstvo pôdohospodárstva, PPA podala podala na Jaroslava Paveleka trestné oznámenie za križovanie na Generálnu prokuratúru SR začiatkom tohto roka.

V roku 2018 podal podľa ministerstva tento žiadateľ z Oravy žiadosť o podporu na 215,81 hektára poľnohospodárskej pôdy pre Jednotnú platbu na plochu a podpornú schému platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie.

Na 15 dielov pôdnych blokov si pritom podali žiadosti aj iní žiadatelia. PPA preto zrealizovala kontroly a oslovila všetkých dotknutých žiadateľov. Zmienený žiadateľ z Oravy však po výzvach PPA na doplnenie údajov prestal s agentúrou komunikovať aj preberať poštové zásielky agentúry. Orgány činné v trestnom konaní preto činnosť tejto osoby v oblasti poľnohospodárskych podpôr vyšetrujú, doplnilo MPRV.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR