Farmári vyzývajú ministra Mičovského k zásahu voči dianiu okolo PPA, sú znepokojení

Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Zástupcovia stavov rodinných farmárov s obrovským znepokojením sledujú vývoj okolo Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a vyzývajú ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, aby okamžite zasiahol. Sú zhrození z aktivít, ktoré sa dejú okolo výberu nového generálneho riaditeľa PPA.

Zaznamenali totiž aktivity, ktoré výmenou za podporu nominácií na post generálneho riaditeľa PPA ponúkajú vysoké štátne pozície tým, ktorí nominácie podporia. Informovala o tom v pondelok členka Výkonného výboru Vidieckej platformy Anna Balková.

Výzva pre ministra

„Vyzývame ministra Mičovského, aby dodržal svoj sľub, ktorý dal v decembri, aby výber kandidátov bol verejný, transparentný a podľa nastavených podmienok výberového konania. Je nemysliteľné, aby sme opakovali tragédiu, ktorú predvádzalo minulé vedenie ministerstva. Ani pán Kožuch nikdy nebol oficiálne vymenovaný za generálneho riaditeľa PPA, ale bol len dočasne poverený zastupovaním,“ napísali v spoločnom stanovisku zástupcovia stavov rodinných farmárov.

PPA je podľa farmárov jedna z najdôležitejších organizácií rezortu, no je v režime dočasnej akreditácie a je trestuhodné, že ministerstvo stále tají a odmieta zverejniť podmienky pre opätovné získanie akreditácie.

Pokusy o diskusiu

„S veľkým prekvapením sledujeme, ako ministerstvo začalo v médiách pripúšťať možnosť dočasného pozastavenia platieb pre poľnohospodárov, hlavne ak si uvedomíme, že z plánu obnovy pre rezort nevybojovalo ani cent. Sme presvedčení, že slovenský vidiek si zaslúži viac ako len byť súčasťou najväčšej korupčnej schémy v poľnohospodárstve. Myslíme si, že je najvyšší čas, aby sa pán minister prestal vyhovárať na ťaživú minulosť rezortu, ktorú majú zrejme všetky rezorty nielen ten náš,“ pokračovali zástupcovia stavov rodinných farmárov.

Ak podľa farmárov nechceme pochovať vidiek, ktorý tvorí viac ako 80 % Slovenska, je životne dôležité, aby sa minister Mičovský konečne zobudil a vo svojom slovníku opäť našiel slová ako odbornosť, plán a jasné ciele.

„Prebehlo deväť mesiacov márnych pokusov o diskusiu a je najvyšší čas, ak už nie je neskoro, aby minister začal skutočne konať, alebo priznal svoju prehru,“ uzavreli zástupcovia.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj rezort pôdohospodárstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna BalkováJán Mičovský
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra