Aktualizované: Farmárom sa nepáči návrh zákona o poľovníctve, výhrady majú aj štyria slovenskí europoslanci

Poľovník
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 13. júna 14:18

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Vládny návrh zákona o poľovníctve je v súčasnom znení pre farmárov z Vidieckej platformy (VP) a Spolku farmárov Slovenska (SFS) neprijateľný. Zástupcovia oboch organizácií o tom informovali vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Uprednostňujú poľovné práva

Návrh zákona podľa nich uprednostňuje poľovné práva pred právami poľnohospodárov. Zároveň obmedzuje hospodárenie vlastníkov pôdy. Farmári preto žiadajú ministerku pôdohospodárstva SR Gabrielu Matečnú, aby celý zákon z legislatívneho procesu stiahla.

Agrorezort v reakcii pre agentúru SITA uviedol, že si vypočul argumenty poľnohospodárov, lesníkov, ochranárov i poľovníkov a navrhuje prijateľný kompromis zameraný na zavedenie spravodlivého systému.

Súčasný návrh zákona podľa Spolku farmárov Slovenska a Vidieckej platformy zhoršuje nerovnováhu medzi poľovníkmi a poľnohospodármi, ale aj nerovnováhu ekosystému.

„Poľovné práva sú v tomto návrhu nadradené zákonom poľnohospodárstva. Zákon požaduje od farmárov ďalšie povinnosti a nové sankcie. Očakávame, že vládny návrh zákona o poľovníctve bude mať nové znenie,“ uviedla vo štvrtok Anna Balková zo Spolku farmárov Slovenska.

Novelu sa snažili pripomienkovať

Vidiecka platforma a ďalšie poľnohospodárske združenia sa snažili zákon pripomienkovať, no neúspešne. „Zákon je v tomto znení neprijateľný pre farmárov a je pre nás ranou pod pás. Zákon sme sa snažili pripomienkovať, ale nebola akceptovaná ani jedna naša pripomienka,“ podotkol Tibor Papšo z Vidieckej platformy. Návrh zákon o poľovníctve v aktuálnom znení sa dá podľa zástupcov VP a SFS vyjadriť pojmom „z kaluže do blata“.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v stanovisku ku kritike farmárov k návrhu tiež zákona uviedlo, že pri jeho tvorbe spolupracovalo so všetkými zúčastnenými stranami, ktoré mali rôznorodé predstavy.

Aj poľnohospodári musia začať aktívne pracovať na takých opatreniach, ktoré budú minimalizovať škody. Nie je možné, aby sadili napríklad kukuricu v obrovských lánoch až po hranicu lesa a potom sa čudovali, že takéto hody zver lákajú. Postupy ako znížiť atraktívnosť polí pre zver sú známe, treba ich len aplikovať. Poľovníci zasa musia zintenzívniť prácu na udržateľnej početnosti poľovnej zveri vo svojich revíroch,“ reagoval hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.

„V niektorých oblastiach Slovenska je poľovná zver premožená. Toto tvrdenie prijali pri pripomienkovaní všetci, ktorí sa ho zúčastnili. Zákon je v určitom smere krok vpred, ale musíme s ním vysloviť zásadný nesúhlas. Ak užívateľ poľovného revíru nedodržuje stavy zveri, je vystavovaný sankcionovaniu. Objektívne preukázať stavy je komplikovaná vec, ak nie nemožná. Spočítať v nejakej oblasti voľnú zver je veľmi komplikované. Žiadame, aby bol celý zákon z legislatívneho procesu stiahnutý,“ povedal Juraj Vanko, podpredseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

Súlad medzi farmármi a poľovníkmi

Tlačovej besedy sa zúčastnili aj europoslanci Ivan Štefanec, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík a Martin Hojsík. Všetci mali k návrhu zákona niekoľko výhrad.

„Potrebujeme nájsť súlad vzťahu medzi farmármi a poľovníkmi. Veľmi ma znepokojuje neprijatie pripomienok Vidieckej platformy a iných poľnohospodárskych organizácií k zákonu. Musíme mať jednoznačne stanovené vlastnícke vzťahy a ochranu majetku. To je kľúčové v rozvoji vidieka,“ uzavrel europoslanec Ivan Štefanec.

Agentúra SITA osloví so žiadosťou o reakciu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna BalkováGabriela MatečnáIvan ŠtefanecJuraj VankoMartin HojsíkMichal WiezikTibor PapšoVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR