Foto: Ministerka Matečná vyzdvihla prácu včelárov a prisľúbila im finančnú pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Oslava 100. výročia založenia prvej oficiálnej včelárskej organizácie na Slovensku
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák počas otvorenia novej expozície Múzea včelárstva v rámci osláv 100. výročia založenia prvej oficiálnej včelárskej organizácie na Slovensku. Kráľová pri Senci, 17. august 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Slovenskí včelári by sa mohli dočkať finančnej pomoci. Pomoc v podobe peňazí určených na vybavenie laboratórií prístrojmi, ktoré dokážu identifikovať regionálny pôvod medu, ale aj spoľahlivo odlíšiť pravý med od jeho rôznych náhrad, prisľúbila dnes včelárom ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Tá si spolu s včelármi v areáli Včelárskej paseky v Kráľovej pri Senci v okrese Senec pripomenula 100. výročie od založenia Zemského ústredia včelárskych spolkov na Slovensku.

Tisícky včelárov a státisíce včelstiev

Z iniciatívy Ministerstva orby Československej republiky jednotnú včelársku organizáciu založili okresné spolky. Dnes je podľa predsedu Slovenského zväzu včelárov Milana Rusnáka na Slovensku registrovaných približne 18-tisíc včelárov a 300-tisíc včelstiev.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na oslavách vyzdvihla prácu včelárov, ako aj kvalitu nimi dodávaných produktov. „Slovenský med, medovina a ďalšie produkty, ktoré súvisia so včelárením, patria medzi najlepšie na svete. Nepančujeme ich, nedávame cukor, nedávame aditíva, nedávame farbivá, a to je niečo, čo slovenský med a ďalšie produkty dostáva na svetový piedestál,“ povedala ministerka.

Keďže počet včelárov aj včelstiev v ostatných rokoch na Slovensku rastie, je to podľa nej dobrá správa pre krajinu.

Odhalenie pamätnej tabule

Včelári zo Slovenska by podľa predsedu ich najväčšej organizácie Milana Rusnáka dokázali svojou produkciou medu pokryť spotrebu slovenských domácností, pretože v závislosti od počasia vedia vyprodukovať šesť až sedem miliónov kilogramov medu. Rovnako ako vinári však musia čeliť konkurencii v podobe rôznych náhrad medu, ako sú napríklad dochucované a dofarbované izoglukózy, ktoré s pravým medom nemajú veľa spoločného.

Ministerka Gabriela Matečná vo Včelárskej paseke odhalila aj pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať 100. výročie od zjednotenia slovenských včelárov a zasadila aj jednu z pamätných líp.

Ustanovujúce valné zhromaždenie Zemského ústredia včelárskych spolkov na Slovensku sa konalo 15. augusta 1919 v Bratislave, nebol to však prvý pokus slovenských včelárov zjednotiť sa. Úplne prvý Spolok včelárov slovenských v Hornom Uhorsku vznikol ešte o polstoročie skôr v Pružine, jeho zakladatelia sa však nestretli s porozumením štátnej moci a po krátkej existencii museli jeho činnosť ukončiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gabriela MatečnáMilan Rusnák
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR