Foto: Ministerstvo dá poľovníkom stovky chladiacich zariadení, dôvodom je africký mor ošípaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Distribúcia chladiacich boxov pre poľovníkov
Chladiace boxy pre poľovníkov po tlačovej besede Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR k africkému moru ošípaných na tému: Distribuujeme chladiace boxy pre poľovníkov. Trebišov, 21. august 2019. Foto: SITA/Marek Lukáč

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR poskytne v súvislosti s rastúcim počtom prípadov afrického moru ošípaných (AMO) poľovníkom v nárazníkových zónach spolu 595 chladiacich zariadení. Nárazníkovou zónou je štátna hranica Slovenska s Maďarskom, Ukrajinou a Poľskom.

Zariadenie za tisíce eur

Cena jedného chladiaceho zariadenia sa pohybuje okolo 5 500 eur. Na brífingu v obci Zatín v okrese Trebišov o tom informovali generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jaroslav Regec, ústredný riaditeľ veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš a prezident Slovenskej poľovníckej komory Tibor Lebocký.

V predchádzajúcich dňoch sa začali prvé dodávky chladiacich zariadení, týždenne by ich mali dodať 30 až 36 s tým, že by mali byť všetky dodané do polovice januára.

K dnešnému dňu máme 13 prípadov afrického moru ošípaných v domácich chovoch a päť nájdených diviakov s týmto ochorením, pričom troch diviakov ulovili a dvoch našli uhynutých,“ uviedol Regec.

Ako ďalej dodal, Ústredná veterinárna štátna správa prijala opatrenia proti šíreniu nákazy a nariadila poľovníkom intenzívny lov diviačej zvery. Toto nariadenie je platné pre všetky poľovné revíry.

Zníženie rozširovania choroby

Tieto boxy vnímame ako jeden z prvokov, ktoré by mali prispieť k zníženiu rozširovania choroby,“ uviedol Bíreš. Ako ďalej informoval, po ulovení by mala byť diviačia zver uskladnená v týchto zariadeniach, po dobu vyšetrenia vzorky a až potom sa s nimi následne môže manipulovať.

Dnes ešte porážajú ošípané v dvoch dedinách, všetky usmrtené zvieratá vyšetrujeme a budeme vidieť, či sa ta nákaza rozširuje u chovateľov domácich ošípaných,“ dodal.

Slovenská poľovnícka komora vníma dodávku týchto boxov ako veľmi významnú pomoc štátu užívateľom poľovných revírov k tomu, aby sme dokázali prísne nariadenia, ktoré boli vydané hlavným veterinárnym lekárom v súvislosti so zastavením šírenia AMO, v praxi naplniť,“ uviedol Lebocký.

Od nedele do stredy navštívia postihnutú oblasť experti z Európskej komisie, ktorí sa stretnú so zástupcami ministerstva a veterinárnej a potravinovej správy a budú diskutovať o ďalšom postupe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav RegecJozef BírešTibor Lebocký
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenská poľovnícka komora