Foto: Mláďa vzácneho orla skalného zachránili v poslednej chvíli, strom s hniezdom chceli spíliť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
orol skalný
Orol skalný (lat. Aquila chrysaetos) je ohrozený druh, zákonom prísne chránený. Výnimočne silný a šikovný dravec uloví korisť, ktorá je podstatne ťažšia ako on sám. Maximálna hmotnosť koristi je okolo 15 kg. Loví pozemské malé a stredne veľké cicavce od sysľov až po malé kamzíky a vtáky, alebo plazy a korytnačky, ktoré sa v oblasti vyskytujú. V zimných mesiacoch a občas v lete zožerie aj zdochlinu. Bratislava, 20. jún 2019 Foto: SITA/www.dravce.sk

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Ornitológovia v poslednej chvíli zachránili hniezdo vzácneho orla skalného aj so sedemtýždňovým mláďaťom.

Ako informoval Marián Filípek z Ochrany dravcov na Slovensku, párik orlov si pre výchovu potomstva vybral vyschnutý strom v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. V oblasti lesní robotníci v stredu pílili staré stromy, pričom ochranári zastavili robotníkov priamo pod hniezdom.

Hniezdo našťastie neopustili

V stredu sme kontrolovali jediné známe hniezdo orla skalného v Bielych Karpatoch. Vedeli sme, že v hniezde je zdravé mláďa vo veku asi sedem týždňov. Krátko po príchode na miesto, odkiaľ hniezdo zvykneme pozorovať, sme z porastu začuli zvuk motorovej píly,“ popísal situáciu Filípek.

Dodal, že s miestnou lesnou správou sa následne dohodli na zastavení ťažby v okolí hniezda, až kým ho mláďa neopustí. Ornitológovia potom pozorovali, či sa orlí rodičia k hniezdu vrátia.

Našťastie, asi po hodine sme z protiľahlého svahu pozorovali, že dospelé orly nosia do hniezda potravu, teda lokalitu v dôsledku vyrušovania neopustili, čo by bola veľmi zlá situácia. Teraz bude potrebné zabezpečiť okolo hniezda ochrannú zónu,“ konštatoval Miloš Majda z Ochrany dravcov na Slovensku.

Suché stromy majú svoju funkciu

Zdôraznil, že na Slovensku neplatí všeobecné pravidlo zakazujúce zásahy na lesných pozemkoch v období hniezdenia vtáctva.

Desí ma predstava, koľko hniezd a mláďat je takto zničených,“ vyhlásil Majda s tým, že aj suché stromy plnia v prírode a v lesnom poraste nezastupiteľnú funkciu, preto by sa nemali všetky odstraňovať. „Potrebná je však systémová zmena, a to vylúčenie zásahov v hniezdom období,“ zdôraznil.

Ochrana dravcov na Slovensku pripomenula, že podobný prípad sa stal v roku 2015, keď pre ťažbu dreva párik orla kráľovského opustil hniezdo aj s mláďaťom menom Karol.

Ornitológovia ho najprv kŕmili v nádeji, že sa dospelý pár vráti, čo sa však nestalo. Malého orla potom preniesli do náhradného hniezda, kde Karola adoptoval a vychoval iný pár orlov spolu s jeho adoptívnou sestrou Katkou.

Finančné záujmy nad ochranu prírody

Ochrana dravcov na Slovensku konštatovala, že na Slovensku sú hospodárske a finančné záujmy často nadradené nad záujmy ochrany prírody.

Často sa nezohľadňujú základné biologické aspekty, ako napríklad obdobie hniezdenia. To znamená, že aj v čase, keď vtáky hniezdia, je možné robiť hospodárske zásahy. Takéto konanie vtákov vyrušuje a často vedie k usmrteniu mláďat v hniezdach.

Zásahy vo vegetatívnom období nie sú v súlade s princípmi rešpektovania prirodzeného prírodného cyklu. Okrem hniezdiacich vtákov sa v tomto období rozmnožuje hmyz, cicavce, taktiež stromy sa nachádzajú v období rastu, tvorby plodov a semien. Toto je čas, keď si príroda zaslúži pokoj a rešpekt,“ uzavrela organizácia.

Orol skalný
Orol skalný (lat. Aquila chrysaetos) hniezdiaci na vyschnutom strome počas ťažby starých stromov v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Výrubu tohto stromu sa podarilo zabrániť v poslednej chvíli. Miestny členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku zastavili robotníkov priamo pod hniezdom. Bratislava, 20. jún 2019. Foto: SITA/www.dravce.sk
Orol skalný
Pracovníci počas ťažby starých stromov v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, kde sídli známe hniezdo orla skalného (lat. Aquila chrysaeto). Výrubu stromu, na ktorom hniezdi sa podarilo zabrániť v poslednej chvíli. Miestni členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku zastavili robotníkov priamo pod hniezdom. Bratislava, 20. jún 2019. Foto: SITA/www.dravce.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia