FOTO: V Bratislave sa protestovalo proti veľkofarme ošípaných na juhu Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PROTEST: Proti Farme ošípaných Palárikovo
Úèastníci protestného pochodu obèanov dotknutých miest a obcí proti integrovanému povoleniu prevádzky Farma ošípaných Palárikovo – Šándor firmy Agrovýkrm. a.s. Senica, pred budovou Ministerstva životného prostredia SR. Bratislava, 13. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Obyvatelia okresu Nové Zámky dali jasne najavo, že žiadnu megafarmu nechcú. Žiadajú viac podpory pre lokálnych chovateľov, ktorí neohrozujú životné prostredie.

Stovky ošípaných, znečistená voda, pôda a nedýchateľný vzduch. Obyvatelia okresu Nové Zámky sa boja dôsledkov výstavby novej chovnej haly. V blízkosti obce Palárikovo totiž má vyrásť obrovská farma s ošípanými. Plánuje ju dánsky investor. Proti tomuto zámeru protestovali v pondelok ľudia v Bratislave pred budovou Ministerstva životného prostredia. Upozorňujú najmä na to, že Slovenská inšpekcia životného prostredia vydala integrované povolenie na výstavbu tejto farmy. Protestujúci tvrdia, že inšpekcia konala protiprávne.

Približne tristo obyvateľov obcí okresu Nové Zámky v pondelok protestovalo pred Ministerstvom životného prostredia SR v Bratislave proti výstavbe farmy ošípaných v Palárikove. Farmu s kapacitou zhruba 7 000 ošípaných plánuje postaviť firma Agrovýkrm a.s., Senica. Obyvatelia majú obavy zo znečistenia životného prostredia, dopravného zaťaženia ciest nákladnou dopravou, zápachu a zníženia kvality života. Na protest do Bratislavy prišli obyvatelia autobusmi, priniesli si transparenty, plagáty, píšťalky aj rapkáče. „Boli sme viditeľní, bolo nás veľa, atmosféra bola vynikajúca, mám z toho dobrý pocit, protest sa vydaril,“ povedala pre agentúru SITA starostka Palárikova Ľubica Karasová.

Na zhromaždení prečítali vyhlásenie predstaviteľov samospráv okresu Nové Zámky, v ktorom vyjadrujú nesúhlas so zriadením farmy ošípaných a žiadajú inšpekciu životného prostredia zrušiť vydané súhlasné rozhodnutie v plnom rozsahu. Vyhlásenie podpísali starostovia obcí Palárikovo, Tvrdošovce, Zemné, Selica, Vlčany, Jatov, Neded, Trnovec nad Váhom, primátori Nových Zámkov a Šurian, riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja a tiež mnoho občanov z regiónu.

Občania Palárikova a ďalších obcí sa dnes na ministerstve stretli s vedením rezortu životného prostredia a Slovenskej inšpekcie životného prostredia. „Vysvetlili sme, prečo sme prišli, čo chceme dosiahnuť a ohradili sme sa voči tomu, že do rozhodnutia inšpekcie životného prostredia v Nitre neboli zapracované pripomienky ani námietky občanov Palárikova a iných účastníkov konania. Žiadame, aby vec prešetrili v správnom konaní a dôsledne sa zaoberali týmito pripomienkami,“ povedala Karasová. Zároveň vyslovili požiadavku, aby na Slovensku nevznikali megafarmy, ale len lokálne farmy ošípaných s maximálne 750 zvieratami. Zástupcov protestujúcich občanov prijali aj na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák, zámer výstavby veľkokapacitnej farmy ošípaných prešiel posudzovaním vplyvov v roku 2015, keď ani obec Palárikovo nedala nesúhlasné stanovisko. „Prvostupňový orgán v Nitre vydal integrované povolenie na danú prevádzku, to však nie je právoplatné, keďže obec Palárikovo sa odvolala. Odvolaním sa bude zaoberať Slovenská inšpekcia životného prostredia, rozhodnutie však nemožno prejudikovať,“ povedal Ferenčák. Starostka Palárikova hovorí, že ich ďalšie kroky budú závisieť od rozhodnutia o odvolaní.

„Inšpekcia životného prostredia postupuje výlučne podľa zákona a samotný zmysel integrovaného povoľovania je v maximálnej možnej miere ochrániť životné prostredie,“ píše sa vo vyjadrení inšpekcie.

Spoločnosť Agrovýkrm v pondelok zaslala agentúre SITA stanovisko, v ktorom sa píše, že splnila všetky zákonom predpísané podmienky na vydanie integrovaného, resp. stavebného povolenia. „Bolo to potvrdené všetkými relevantnými štátnymi inštitúciami vrátanie okresnej a krajskej prokuratúry. Keďže veríme, že štátne inštitúcie sú rovnako ako my viazané dodržiavať zákony SR, nechceme v tejto fáze vstupovať do procesu tzv. protestov, založených na manipulácii verejnej mienky a účelových dezinterpretáciách ľudí z pozadia, motivovanými vlastnými záujmami,“ uviedol Róbert Dubravec zo spoločnosti Agrovýkrm.

S vybudovaním spomínanej farmy ošípaných nesúhlasia členovia Vidieckej platformy. Ako totiž uviedli v zverejnenom stanovisku, chov ošípaných v predpokladanej koncentrácii na jednom mieste bude mať veľmi negatívny dopad na životné prostredie. „Stavba bude veľký zdroj znečisťovania ovzdušia a môže dôjsť k neúmernému znečisteniu povrchových aj spodných vôd. Potravinová sebestačnosť Slovenska neustále klesá a máme obavy, že ošípané z tejto farmy pôjdu hlavne na zahraničné trhy a na Slovensku ostane len hnojovica, metán a reziduá liečiv. Farma zdevastuje životné prostredie na celom okolí,“ upozorňuje Vidiecka platforma.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia