Gotické kostoly chcú získať značku Európske dedičstvo, výnimočné sú stredovekými freskami (foto)

RIMAVSKÁ SOBOTA: Maľby v gotických kostoloch
Kostol v Rožňavskom okrese v Ochtinej, ktorého stredoveké nástenné maľby, doposiaľ skryté klenoty regiónu Gemer a Malohont, môžu zviditeľniť región za hranicami Slovenska. Foto: SITA/Banskobystrický kraj Turizmus

Doposiaľ skryté klenoty regiónu Gemer-Malohont – stredoveké nástenné maľby v gotických kostoloch, môžu zviditeľniť región aj za hranicami Slovenska.

Ako informovala marketingová manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová, minulý týždeň bol podaný projekt, ktorého cieľom je získanie značky European Heritage Label, teda Európske dedičstvo.

Táto značka je na základe prísneho hodnotenia udelená lokalitám alebo objektom, ktoré zohrali významnú úlohu pri budovaní a vývoji Európy a ktoré odzrkadľujú európske hodnoty.

Všetky kostoly ukrývajú vzácne fresky

O značku sa v rámci spoločnej nominácie uchádza 12 kostolov. Sú to kostoly v Rimavskosobotskom okrese – Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kraskove, Kyjaticiach, kostoly v okrese Revúca v Chyžnom, Rákoši, Šiveticiach, Kameňanoch a kostoly v Rožňavskom okrese v Štítniku, Ochtinej, Koceľovciach a Plešivci.

Všetky ukrývajú najvzácnejšie fresky talianskej školy a niektoré sú staré viac ako 700 rokov.

RIMAVSKÁ SOBOTA: Maľby v gotických kostoloch
Stredoveké nástenné maľby v kostole v Rimavskosobotskom okrese v obci Rimavská Baňa. Foto: SITA/Banskobystrický kraj Turizmus

Veľká šanca pre dva kraje

Ak bude nominácia úspešná, pre región, ako aj pre Banskobystrický a Košický samosprávny kraj (KSK) je to veľká šanca.

„V prípade úspešnej nominácie môže projekt Gotická cesta na Gemeri a Malohonte najbližšie štyri roky naozaj ožiť a vytvoriť tak jedinečnú príležitosť pre rozvoj regiónu, ktorý potrebuje práve takéto impulzy,“ skonštatoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Zámery projektu sú odhodlaní podľa predsedu KSK Rastislava Trnku rozvíjať ďalej a pomôcť tak výnimočnému regiónu na hraniciach dvoch krajov.

RIMAVSKÁ SOBOTA: Maľby v gotických kostoloch
Stredoveké nástenné maľby v kostole v Rimavskosobotskom okrese v obci Kyjatice. Foto: SITA/Banskobystrický kraj Turizmus

Výsledok bude známy koncom roka

Do prípravy nominačného projektu sa okrem oboch krajov zapojili aj združenie Gotická cesta, zástupcovia evanjelickej cirkvi a.v., katolíckej a reformovanej cirkvi, oblastných a krajských organizácií cestovného ruchu.

Nominačný proces na Slovensku koordinuje Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Ten odporučil projekt na predloženie do druhého kola hodnotenia, ktoré prebieha na pôde Európskej komisie, zastrešujúcej túto prestížnu značku. Výsledok rozhodnutia prísneho hodnotiaceho panelu bude známy koncom roka 2021.

RIMAVSKÁ SOBOTA: Maľby v gotických kostoloch
Kostol v okrese Revúca v Chyžnom. Foto: SITA/Banskobystrický kraj Turizmus

Európske dedičstvo

Značka Európske dedičstvo sa udeľuje objektom alebo lokalitám, ktoré sú míľnikom v procese tvorby súčasnej Európy. Sú symbolom prelínania civilizácií a reprezentujú európske ideály, hodnoty, históriu a integráciu.

Nominované projekty podliehajú prísnemu hodnoteniu, okrem vyššie spomenutého kritéria musia predstaviť víziu udržateľnosti, príspevku k rozvoju regiónu, formu zachovania tohto dedičstva a šírenia medzi verejnosť.

Na rozdiel od značky UNESCO je značka Európske dedičstvo zameraná skôr na prezentáciu európskych hodnôt, vzdelávanie, prístupnosť, kultúrne aktivity či digitalizáciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)