Greenpeace Slovensko hovorí o sklamaní, ciele Európskej komisie na zníženie emisií nepostačujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GREENPEACE: Horiaca planéta na Bratislavskom hrade
Model horiacej planéty umiestnený v areáli Bratislavského hradu. Bratislava, 26. február 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Odprezentovaný 55 percentný cieľ znižovania emisií do roku 2030 podľa vedeckého výskumu nepostačuje na zastavenie rastu priemernej globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia.

Podľa prepočtov vedeckých dát z Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) je pre zastavenie globálneho otepľovania na bezpečnej hranici 1,5 stupňa Celzia do roku 2030 potrebné minimálne 65 percentné zníženie objemu emisií.

O reakcii Greenpeace Slovensko na prejav predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyen informovala v tlačovej správe hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

Zníženie kapacity lesov na zachytávanie CO2

Podľa Greenpeace Slovensko návrh ukazuje neochotu EK prinútiť najviac znečisťujúce odvetvia ako energetika, doprava a poľnohospodárstvo k potrebnému zníženiu emisií.

Komisia sa vo svojom pláne navyše spolieha na zvyšovanie záchytov uhlíka, akými sú lesy a pôda, ktoré do výsledného 55 percentného cieľa započítala. Kapacita lesov na zachytávanie CO2 sa však za posledných desať rokov znížila a podľa modelov bude tento trend pokračovať.

Vláda by mala dodržať sľuby

Greenpeace Slovensko dodáva, že takýto návrh je sklamaním, najmä po minulotýždňovom rokovaní výboru pre životné prostredie Európskeho parlamentu, ktorý podporil navýšenie cieľa na 60 percent.

Organizácia zároveň pripomína, že tri zo štyroch koaličných strán pred voľbami prisľúbili podporiť zníženie emisií o 65 percent do roku 2030. Očakáva preto, že sľuby dodržia a slovenská vláda pri finálnych rokovania podporí ten najambicióznejší návrh.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Patrícia BrandysováUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentGreenpeace