Halgašová zo strany SaS plánuje legislatívne zmeny na pomoc včelárom

Med
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Slovenskí spracovatelia medu a chovatelia včiel majú podľa poslankyne za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmily Halgašovej mnohé problémy. Rezonuje podľa nej napríklad tzv. predaj z dvora, ktorý na jednej strane síce pomáha malým výrobcom, no na druhej strane môže vytvárať priestor aj na obchádzanie pravidiel. Halgašová si vypočula zástupcov medárov a včelárov v rámci ňou organizovaného okrúhleho stola a navrhne legislatívne riešenia, odkonzultuje ich s tými, ktorých sa týkajú a predloží národnej rade.

Najčastejšie spomínaný bol na stretnutí podľa poslankyne predaj z dvora, čo je predaj vlastnej produkcie medu do jednej tony ročne. Iné včelie produkty a výrobky z medu sú však z neho vyňaté. Táto forma je určená len pre malých producentov. Zástupcovia dotknutého sektora upozornili, že v tomto prípade treba rozšíriť sortiment výrobkov a zároveň zvýšiť jednu tonu medu aspoň na tri. Táto forma je zároveň priestorom na porušovanie pravidiel, keď výkupcovia od producentov kupujú med, k tomu nakúpia aj med napríklad z Ukrajiny či zo Španielska a uvádzajú ho ako slovenský výrobok.

V tomto podľa medárov a včelárov existujú legislatívne medzery. Neexistuje podľa nich žiadna databáza toho, odkiaľ výkupca med zobral, pričom sa to dá obchádzať práve cez predaj z dvora. Ako uviedli, riešením je minimálne v označení medu uvádzať, koľko percent medu je z akej krajiny, pretože aktuálne sa v označení uvádza len zmes medu z EÚ či mimo EÚ. Diskutovalo sa napríklad aj o chorobách včiel, lobbingu zo strany výrobcov a distribútorov veterinárnych liečiv či o antibiotikách v mede.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita