Heger rešpektuje rozhodnutie Mičovského podať demisiu, podľa Hlasu-SD zostáva agrorezort v totálnom rozklade

Ján Mičovský
Odstupujúci minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (vľavo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 25. mája 17:35

Premiér Eduard Heger sa v utorok poďakoval ministrovi pôdohospodárstva SR Jánovi Mičovskému za odvedenú prácu na rezorte, jeho rozhodnutie podať demisiu rešpektuje. Informoval o tom v utorok tlačový odbor Úradu vlády SR.

„Pána ministra Jána Mičovského vnímam ako človeka s veľkým zmyslom pre spravodlivosť. Jeho rozhodnutie akceptujem a vyjadrujem vďaku za odvedenú prácu v rezorte, v ktorom zdedil po bývalých vládach premyslený systém nezaslúžených privilégií a úplatkov. Očista tohto rezortu však bude pokračovať, rovnako ako nastavenie nových spravodlivých pravidiel v dotačnej politike,“ povedal Heger.

Strana Hlas-SD nešetrí kritikou

Na demisiu Mičovského má však iný názor opozičná strana Hlas-SD, podľa ktorej neschopnosť a škandály ministra boli neudržateľné. Odstúpiť mal podľa Hlasu už dávno.

„Po lesníkovi Jánovi Mičovskom zostáva celý agrorezort v totálnom rozklade. Agropotravinári sú 8 mesiacov v štrajkovej pohotovosti a ak vláda neschváli kofinancovanie štátu pre nové programovacie obdobie na úrovni 45 %, vyjdú do ulíc. Ochrana spotrebiteľa nefunguje, agrorezort prepúšťa pracovníkov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, počty potravinových kontrol sú najnižšie v histórii a reťazcom ide OĽaNO znižovať pokuty. Potravinárom zasa Mičovský pohádzal polená pod nohy legalizáciou nekalých praktík obchodníkov. Mičovský sa jednoducho zapíše do histórie ako najneschopnejší minister pôdohospodárstva v histórii našej krajiny,“ povedal poslanec NR SR a člen strany Hlas-SD Róbert Puci.

Podľa Hojsíka mal odstúpiť skôr

Na kritiku Hlasu nadviazal aj podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Martin Hojsík, podľa ktorého odstúpenie Mičovského prekvapilo len tým, že prišlo až teraz.

„Farmári na potenciálne korupčné správanie šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) upozorňovali ministra už pred rokom, no on ich ignoroval. Je smutné, že pán Mičovský si korupciu v SPF všimol až potom, čo jeho šéfku zatkla NAKA,” povedal Hojsík.

Problémov na agroministerstve však bolo podľa neho viac. „Takmer všetci ľudia, ktorí s pánom Mičovským pracovali, odišli pre jeho manažérsku nekompetentnosť,” pokračoval Hojsík s tým, že za dalšie Mičovského zlyhanie považuje aj neschopnosť presadiť dôležitosť pôdohospodárstva v slovenskom pláne obnovy.

Protikorupčný bojovník s ocenením Biela vrana

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ministrove rozhodnutie rešpektuje a hodnotí ako prirodzené vyústenie obrovského množstva nahromadených a nesprávne riešených problémov, ktoré sú prítomné v rezorte.

„Ján Mičovský prišiel na pozíciu ministra ako protikorupčný bojovník s ocenením Biela vrana. Práve preto dnešný ministrov krok oceňujeme a ľudsky mu rozumieme. Musíme však zdôrazniť, že po tom, čo nezískal z plánu obnovy a odolnosti ani euro, po neutíchajúcich konfliktoch s ministrom Budajom, po všeobecnej nespokojnosti agropotravinárov s krokmi ministerstva, je toto logické vyústenie situácie. Situácia v agropotravinárskom sektore je dramaticky kritická. Sme pripravení kedykoľvek konštruktívne rokovať s novým ministrom,“ zhodnotil predseda SPPK Emil Macho.

Zastavenie poklesu domáceho agropotravinárskeho odvetvia, správne nastavenie a schválenie Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky do roku 2027, úplná akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ale aj funkčný Slovenský pozemkový fond sú pre SPPK kľúčovými témami, ktorými sa bude musieť zaoberať nový minister pôdohospodárstva. SPPK očakáva promptné obsadenie postu ministra pôdohospodárstva odborníkom.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) rešpektuje rozhodnutie o demisii, ktoré v utorok oznámil Ján Mičovský, a dôvody, ktoré ho k prijatiu tohto rozhodnutia viedli. „Pozitívne hodnotíme jeho snahu o podporu výroby potravín na Slovensku, ktorú chápe ako dôležitú súčasť celej potravinovej vertikály, zároveň aj ochotu kedykoľvek sa stretnúť a riešiť problémy potravinárov. Pánovi Mičovskému ďakujeme za odvedenú prácu a želáme v rámci ďalšieho pôsobenia veľa zdaru,“ uviedla PKS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJán MičovskýMartin HojsíkRóbert Puci
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne Slovensko