Horské strediská už spúšťajú lanovky, letná sezóna sa začala aj napriek veľkým stratám v zime

Posledná jazda lanovky
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Horské strediská sú pripravené na leto a mnohé už spustili letnú prevádzku lanoviek. Tie fungujú napríklad vo Vysokých, Nízkych aj Belianskych Tatrách, ale aj v Malej Fatre či na Kysuciach. V strediskách spustili aj letné atrakcie a pripravili akcie.

Informoval o tom Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ záujmového združenia Lavex, ktoré zastupuje viac ako 200 prevádzkovateľov lanoviek a vlekov v slovenských horských strediskách.

Štát sa vraj obohatil na úkor stredísk

Letná sezóna sa v horských strediskách začala podľa jeho slov aj napriek katastrofálnym kompenzáciám za zimnú sezónu zo strany štátu a ťažkej finančnej situácii, v ktorej sa mnohé ocitli.

„Horské strediská utrpeli v uplynulej zimnej sezóne veľké finančné straty, pretože kompenzácie za zatvorenie stredísk boli oveľa nižšie ako náklady, ktoré mali s prípravou prevádzky na zimnú sezónu. Schéma „de minimis“ pokryla len minimum z nákladov, ktoré mali,“ poznamenal Hlavatý. Dodnes podľa jeho slov nepokrýva straty za mesiac apríl, teda obdobie Veľkej noci.

„Situácia je o to bizarnejšia, že strediská museli zaplatiť štátu – štátnym lesom – nájmy za pozemky, distribútorom elektriny a vody, v ktorých má štát taktiež vlastnícke podiely, nielen za odobratú elektrinu na zasnežovanie, i keď sneh nakoniec nemohli využiť, ale aj za rezervované výkony, teda za neodobratú elektrinu,“ doplnil Hlavatý. Tvrdí, že štát sa takto obohatil na úkor stredísk.

Najhorším scenárom je krach stredísk

Podpora turizmu na Slovensku je podľa výkonného riaditeľa združenia dlhé roky najhoršia v regióne, čo sa prejavilo aj v kompenzáciách.

„Zatiaľ čo české, poľské a rakúske strediská dostali kompenzácie vo výške svojich nákladov, u nás je to minimálne päťkrát menej,“ skonštatoval.

Konkurenčná pozícia slovenských stredísk sa tak podľa jeho slov zásadne zhoršuje. To sa môže podľa neho prejaviť nielen výrazným znížením investícii do kvality prípravy stredísk na zimnú sezónu, ale v najhoršom prípade aj krachom niektorých stredísk.

„To by zasiahlo celé regióny, v ktorých by ubytovatelia a poskytovatelia služieb zamestnávajúci stovky tisíc zamestnancov, naviazaných na návštevnosť horských stredísk, pocítili výrazne znížený záujem o svoje služby,“ uzavrel Hlavatý.

LAVEX

Záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov LAVEX vzniklo v roku 1967 ako dobrovoľná záujmová organizácia z iniciatívy 35 prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov.

Za viac ako 50-ročnú existenciu ich počet vzrástol na takmer 200 členských organizácií, čo predstavuje väčšinu prevádzkovateľov týchto zariadení na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov – LAVEX