Horúčavy spôsobujú kravám stres, mlieka bude menej

mlieko, krava, dojenie
Foto: ilustračné, Getty Images

S vysokými teplotami bojujú v týchto dňoch aj hospodárske zvieratá a ich chovatelia. Výsledkom tepelného stresu u dojníc je zníženie produkcie mlieka. Prvovýrobcovia mlieka predpokladajú v tomto roku v dôsledku pretrvávajúcich horúčav výpadky v dodávkach surového kravského mlieka na úrovni najmenej dvoch percent.

Pri vyšších teplotách krava smeruje veľa svojej energie na chladeniu organizmu, namiesto na produkciu mlieka. A tak je jedným z logických následkov tepelného stresu znížená produkcia mlieka. Horúčavy a tepelný stres kráv spôsobujú aj znížený obsah tukov a bielkovín v mlieku,“ uviedla Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Zvieratá trápia aj zdravotné problémy

Horúčavy majú aj sekundárne dosahy v podobe zníženej plodnosti, ktorá klesá aj o 20 percent. Následky sa viditeľne prejavia o deväť mesiacov, kedy produkcia mlieka v dôsledku zníženého počtu otelených kráv opäť klesne.

V teplom počasí sa tiež častejšie vyskytujú zdravotné problémy ako zápal vemena, dermatitída, zdravotné ťažkosti nôh, zhoršené dýchanie, ťažké pôrody a celkové zhoršenie stavu zvierat.

Zvyšujú objem vody a ochladzujú prostredie

Na dojnice negatívne vplývajú už teploty nad 24 stupňov. Chovatelia najmä na juhozápade Slovenska prijímajú opatrenia, ako je zabezpečenie zvýšeného objemu vody a ochladzovanie prostredia dodatočným vetraním, ventilátormi či sprchovacími aplikátormi. S teplom bojujú aj na Poľnohospodárskom družstve (PD) v Kukučínove v okrese Levice, kde chovajú 220 dojníc.

„Tepelný stres má za následok aj to, že kravy neležia, prijímajú málo krmiva a uprednostňujú skôr vodu. Vysoko úžitkové kravy strácajú denne v priemere päť až šesť litrov mlieka, u slabšie produkujúcich kráv nadojíme denne o tri až štyri litre menej ako po zvyšok roka,“ uviedol predseda predstavenstva PD Kukučínov Zoltán Cibula.

Straty sa prehlbujú

Štefániková pripomína, že slovenskí prvovýrobcovia ešte stále predávajú surové kravské mlieko za nákupné ceny, ktoré aj po započítaní podpory nepokrývajú výrobné náklady. Momentálny výpadok produkcie mlieka ich straty ešte viac prehlbuje.

Z dôvodu zníženej produkcie a kvality krmovín sa očakáva ďalší nárast výrobných nákladov a prehĺbenie strát v sektore,“ skonštatovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom