Hospodárenie v lesoch sa neriadi jednotnými pravidlami, zistil NKÚ a štátu vyčíta aj ďalšie nedostatky

Les, drevo, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Arcaion

Hospodárenie v lesoch sa neriadi jednotnými pravidlami a investície sú nedostatočné, vyplýva zo zistení NKÚ. Ochrana a obnova lesov musí mať prednosť pred finančným ziskom.

Informuje o tom Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v tlačovej správe.

Pravidlá nie sú zjednotené

Zo zistení NKÚ vyplýva, že štátna politika lesného hospodárstva nemá zjednotené pravidlá pre dosiahnutie vytýčených cieľov. Subjekty obhospodárujúce les vo verejnom záujme majú rôzne právne formy a činnosť vykonávajú na základe rôznej legislatívy.

„Štát by mal jasne určiť, aká legislatíva je pre tieto podniky záväzná a aká by mala byť ich optimálna právna forma, tak aby pri tvorbe zisku zohľadňovala aj verejný záujem,“ uviedol predseda slovenských kontrolórov Karol Mitrík.

Najúspešnejšie boli mestské a obecné lesy

Surové drevo dokázali najlepšie speňažiť v rokoch 2019 až 2020 mestské a obecné lesy. Vo vojenských lesoch získali v priemere 43 eur za hektár, v štátnych lesoch 47 eur za hektár, lesy vlastnené samosprávou získali viac ako 53 eur za hektár. Dôvodom je, že komunálne lesy mali nižší podiel kalamitného dreva a nižšie náklady na ťažbu.

Jednu zásadu sa im nepodarilo uplatniť

Lesohospodárskemu odvetviu sa nepodarilo uplatniť zásadu, na základe ktorej sa má časť príjmov z predaja dreva vrátiť späť vo forme sadeníc.

Z tržieb z predaja dreva sa v podobe pestovnej činnosti vrátilo naspäť do lesa zhruba 14 percent pri mestských a obecných lesoch a 11 percent pri štátnych lesoch.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Karol Mitrík
    Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad