Hydinári bijú na poplach a žiadajú prijať účinné opatrenia, rast výrobných nákladov ohrozuje chov hydiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hydina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rast výrobných nákladov ohrozuje chov hydiny. Únia hydinárov Slovenska je presvedčená, že je nevyhnutné zvýšiť odbytové ceny živej jatočnej hydiny, hydinového mäsa a konzumných vajec, aby pokryli výrobné náklady chovateľov a spracovateľov hydiny. Okrem toho je nevyhnutné prijať účinné opatrenia zo strany štátu na zachovanie odvetvia.

Vyčleniť finančné prostriedky na podporu sektora v rovnakej výške ako u našich susedov, zastropovanie cien energií a plynu a vyčlenenie finančnej podpory na zvýšené výdavky na elektrinu a plyn. Informovali o tom zástupcovia Únie hydinárov Slovenska na tlačovej besede.

Nárast cien kŕmnych zmesí

Chovatelia a spracovatelia hydiny zachytili nárast výrobných nákladov od januára 2021. Intenzita nákladov sa od roku 2022 výrazne zvyšuje. Únia zaznamenala najvyšší nárast pri cenách kŕmnych zmesí, elektrickej energie, plynu, pohonných hmôt a obalových materiálov. Chovateľom robia vo výkrme hydiny najväčšie problémy rastúce ceny energie, plynu, ale aj kŕmnych zmesí. Ceny krmív neovplyvňuje len rast cien elektriny a plynu, ale aj tohtoročné sucho a konflikt na Ukrajine.

Hydinári za posledné dva roky zistili nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 percent. Najvyšší nárast únia zaregistrovala od začiatku roka 2022 a to o 35 percent. To sa negatívne prejavuje na ekonomike chovu hydiny, nakoľko má každé zvýšenie kŕmnych zmesí vplyv na rast výrobných nákladov. Dôvodom je, že náklady krmivá predstavujú 60 percent celkových nákladov spojených s výkrmom hydiny.

Ohrozenie chovu hydiny

Chovateľom vzrástli ceny elektrickej energie takmer 4-násobne a ceny plynu takmer 3-násobne. Ak nepríde k regulácii alebo zastropovaniu cien, hrozí výrazne zvýšenie odbytových cien živej hydiny a hydinového mäsa. V roku 2020 bola cena za elektrickú energiu 50 eur/MWh, dnes niektorí chovatelia majú tieto ceny na úrovni 500 eur/MWh.

Pri cene plynu je to z 20 eur/MWh na 210 eur/MWh. Toto zvyšovania cien vážne ohrozuje chov hydiny v SR. Zvyšovanie cien sa prejaví na nákladoch chovateľov hydiny v sume 26 mil. eur a v nákladoch na plyn vo výške 5 mil. eur. Výrobné náklady vzrástli za dva roky o 45 percent, čo predstavuje 46 centov na kg.

Vážna situácia v chove nosníc

V chove nosníc a v produkcii vajec je tiež vážna situácia, z dôvodu, že náklady na krmivá predstavujú 50 percent všetkých nákladov, ktoré sú spojené s chovom nosníc. Výrobné náklady na chov nosníc vzrástli za posledné dva roky o 2,27 eur na 100 kusov. Náklady pre spracovateľov hydiny vzrástli za dva roky o 54 percent, čo predstavuje 88-centový nárast na jeden kilogram chladeného kuraťa.

Únia pozitívne vníma zaradenie chovu hospodárskych zvierat a potravinárskeho priemyslu medzi chránených odberateľov energií. Ale, ak vláda nezasiahne a nezastropuje ceny elektrickej energie a plynu pre poľnohospodárov a potravinársky priemysel, ceny hydiny a vajec prudko vzrastú. To by malo negatívny dopad na nízkopríjmové skupiny obyvateľov, ale aj na agropotravinársky sektor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚHS Únia hydinárov Slovenska