Hydinárom neustále rastú náklady, situácia v chove nosníc sa zhoršuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sliepky, kurčatá, veľkochov
Foto: ilustračné, Thinkstock

Situácia v chove nosníc sa podľa domácich hydinárov zhoršuje. Chovatelia nosníc zaznamenali medziročný rast výrobných nákladov o 10 až 15 %.

Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) v utorok informovala, že pri vajciach z klietkových chovov sa priemerné výrobné náklady na jedno vajce medziročne zvýšili z 8 centov na 8,8 centu za kus a pri vajciach z podstielkových chovov náklady vzrástli z 9 centov na 10,4 centu za kus.

Neustály rast nákladov

Od začiatku tohto roku zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Najvýraznejší nárast sme zaznamenali u cien kŕmnych zmesí pre hydinu. Každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydine, pretože náklady na krmivá predstavujú 45 % všetkých nákladov pri produkcii vajec,“ uviedla ÚHS.

Od začiatku roku 2021 vzrástli chovateľom nosníc ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 25 % a spôsobili rast nákladov na produkciu vajec priemerne o 0,7 centu za kus. Z dôvodu rastu cien krmív vzrástli počas aktuálneho roku aj náklady na odchov mladých nosníc o 20 %. „Medziročne sme zaznamenali aj rast mzdových nákladov o 10 % ako aj rast cien obalových materiálov o 15 %. Na prelome rokov 2021 a 2022 očakávame ďalší rast výrobných nákladov z dôvodu ďalšieho rastu cien kŕmnych zmesí, jednodňovej hydiny, mzdových nákladov, cien elektrickej energie a plynu,“ upozornili hydinári.

Reťazce vyraďujú vajcia z klietkových chovov

Zahraničné obchodné reťazce podľa ÚHS už od roku 2019 avizujú, že po roku 2025 nebudú predávať vo svojich prevádzkach na Slovensku žiadne domáce vajcia z klietkových chovov.

V tomto roku už dva zahraničné obchodné reťazce oznámili chovateľom nosníc v SR, že prestanú predávať slovenské vajcia z klietkových chovov nosníc veľkosti L, ktoré v celkovej produkcii tvoria asi 45 percent,“ dodali hydinári. V rámci štruktúry chovov nosníc na Slovensku sa chová 75 % nosníc v klietkových chovoch, 24 % nosníc v podstielkových chovoch a necelé 1 % v biochovoch a voľných výbehoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia