Hydinárov trápi rapídny nárast výrobných nákladov, ministerstvo pôdohospodárstva im pomôcť nevie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sliepky, hydina, vtáky, domáce zvieratá, hospodárske zvieratá, kury
Foto: Ilustračné, Thinkstock

Za posledný rok hydinári zaznamenali rapídny nárast výrobných nákladov. K výraznému nárastu prišlo aj v úvode roka 2022. Informuje o tom Únia hydinárov Slovenska na webovej stránke.

Hydinári tak žiadajú prijatie opatrení zo strany štátu, ako zvýšenie odbytových cien hydinového mäsa a konzumných slepačích vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady chovateľov a spracovateľov hydiny, finančné prostriedky na podporu sektora chovu a spracovania hydiny v rovnakej výške ako v okolitých krajinách či stabilizáciu cien elektrickej energie a plynu pre potravinárske a poľnohospodárske podniky.

Narástli aj ceny energií

Rovnako požadujú schválenie daňových a odvodových úľav pre poľnohospodárske a potravinárske podniky, bariéry proti zvyšovaniu dovozu a proti dovozom z tretích krajín, kde prevádzky nespĺňajú prísne podmienky Európskej únie a riešenie obchodných vzťahov zo strany ministerstva vrátane potreby rastu odbytových cien.

„Dôvodom je skutočnosť, že náklady na krmivá predstavujú 59 percent všetkých nákladov spojených s výkrmom hydiny a 45 percent všetkých nákladov pri produkcii vajec. Výrazný rast nákladov zaznamenali chovatelia aj v rámci energií. Náklady na elektrickú energiu stúpli priemerne o 180 percent a náklady na plyn priemerne o 150 percent. Priemerné náklady na výkrm kurčiat stúpli v úvode roku 2022 o 13,5 percent a náklady na chov nosníc o 15 percent,“ informuje únia.

Drahšie náklady na krmivá o 28 percent

Medziročne vzrástli náklady na krmivá kurčiat o 25 percent, na jednodňové kurčatá o 8 percent, na elektrickú energiu o 200 percent a na plyn o 100 percent. Priemerné náklady na chov kurčiat vzrástli medziročne o 22 percent z 0,82 eura na kilogram na 1,00 euro na kilogram. Odbytové ceny však tento nárast podľa únie nekopírujú. Priemerné odbytové ceny za kura chladené medziročne vzrástli o 4,8 percenta a za chladené kuracie rezne o 9 percent.

Medziročný nárast nákladov zaznamenali aj chovatelia nosníc. „Priemerné výrobné náklady na produkciu vajec stúpli medziročne o 21 percent z 9,27 eura na 100 kusov na 10,81 eura na 100 ks. Priemerné odbytové ceny za vajcia však od januára 2021 do januára 2022 stúpli iba o 11 percent,“ dodáva únia. Od januára 2021 im vzrástli náklady na krmivá o 28 percent, na elektrickú energiu o 180 percent a na plyn o 150 percent.

Ministerstvo nemá v kompetencii reguláciu cien

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka tvrdí, že vníma problémy potravinárov a producentov výrobkov, ktorým stúpajú vstupné náklady výroby a pravidelne s nimi komunikuje. V kompetencii však nemá reguláciu odbytových cien.

„Cenotvorba a jej nastavenie je vecou dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Ešte v novembri 2021 bola schválená štátna pomoc pre chovateľov hydiny vo výške 4 miliónov eur, túto pomoc postupne vyplácame. Zároveň je už otvorená výzva 4.1 v rámci Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020, z ktorej podporíme investície do prestavby/prerábky chovov nosníc. Investície na zlepšenie životných podmienok sú aj bodovo zvýhodnené,“ uviedlo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRÚHS Únia hydinárov Slovenska