Hygienici kontrolovali zmrzliny v Bratislavskom kraji, vo viacerých vzorkách objavili baktérie

zmrzlina
Foto: ilustračné, Getty Images

V Bratislavskom kraji vykonával Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave (RUVZBA) kontrolu nebalených zmrzlín. „Zo 165 odobratých vzoriek zmrzlín 14 nevyhovelo požiadavkám platnej legislatívy,“ uviedol v piatok regionálny hygienik Otakar Fitz v predbežnej správe z kontroly.

Osem vzoriek obsahovalo baktérie

Kontroly budú vykonávať až do septembra. Pracovníci RUVZBA zatiaľ skontrolovali 66 prevádzok s výrobou alebo predajom nebalenej zmrzliny.

Zo spomínaných 14 nevyhovujúcich vzoriek ich osem nevyhovelo pre zvýšené množstvo koliformných baktérií, dve nevyhoveli pre výskyt baktérií rodu Enterobacteriaceae, dve pre kombináciu nadlimitného množstva koliformných baktérií a výskytu baktérií Enterobacteriaceae a dve pre výskyt koagulázopozitívnych stafylokokov.

Rozdali blokové pokuty

Pracovníkom, ktorí boli zodpovední za tieto nedostatky, udelili celkovo štyri blokové pokuty. V jednom prípade dokonca začali správne konanie vo veci uloženia pokuty z dôvodu prevádzkovania výrobne bez súhlasu orgánu verejného zdravotníctva.

Kontroly sú zamerané na dodržiavanie hygienických požiadaviek pri výrobe, manipulácii a predaji nebalenej zmrzliny a požiadaviek na jej oznamovanie, pričom sú kontroly spojené s odberom vzoriek, ktorý je zameraný na mikrobiologické a chemické vyšetrenie zmrzliny,“ uviedol Fitz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom