Iniciatíva My sme les minulý rok podala podnet v piatich prípadoch ťažby v biotopoch hlucháňa hôrneho

hlucháň hôrny
Hlucháň hôrny. Foto: ilustračné, Getty Images

Iniciatíva My sme les podala v roku 2020 podnet v piatich prípadoch ťažby dreva v biotopoch hlucháňa hôrneho. V tlačovej správe to uviedol člen iniciatívy Karol Kaliský.

Napriek piatim podnetom považuje rok 2020 za úspešný, pretože sa ťažbu dreva v biotopoch hlucháňa podarilo výrazne utlmiť. Členovia My sme les v uplynulom roku fyzicky skontrolovali ťažbu dreva na 95 lokalitách výskytu hlucháňa .

Ochranári však upozorňujú, že štát stále plošne nezastavil ťažbu tak, ako to požaduje Program záchrany hlucháňa a veľká časť dotknutých území stále nemá rozhodnutie o zákaze ťažby. Zastavenie alebo nevykonanie väčšiny ťažieb je podľa nich často zásluhou ochranárskych iniciatív.

Diera v zákonoch existuje aj naďalej

Od 1. januára 2020 bola zakázaná plošná ťažba v národných parkoch. Na plochy menšie ako 0,3 hektára však zákaz neplatí a väčšie ťažby môže naďalej povoľovať Štátna ochrana prírody. To sa podľa iniciatívy aj reálne deje a tak v roku 2020 podala štyri podnety pre ťažbu dreva v národných parkoch. My sme les okrem toho zistil a preveroval ďalších 12 prípadov.

„Ako je zvykom, vec bola procesne v poriadku, hoci porasty boli vyrúbané. Táto diera v zákonoch žiaľ naďalej existuje a my budeme tlačiť na jej uzavretie,“ uviedla iniciatíva v tlačovej správe.

Populácia hlucháňa hôrneho sa zmenšuje

V 70. rokoch žilo na Slovensku podľa iniciatívy približne 3 500 hlucháňov na ploche 175-tisíc hektárov. Populácia hlucháňa hôrneho dnes predstavuje menej ako tisíc jedincov, pričom plocha výskytu hlucháňa sa znížila na 40-tisíc hektárov a stále sa zmenšuje.

My sme les upozorňuje, že podľa vedcov predstavuje plocha výskytu hlucháňa s výmerou 50-tisíc hektárov kritickú hranicu pre jeho prežitie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Kaliský
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody