Iniciatíva My sme les žiada odvolanie riaditeľa NAPANTu

Tetrov hlucháň, ilustračná snímka
Foto: Štátna ochrana prírody

Ochranári žiadajú hlavu riaditeľa Národného parku Nízke tatry Ľuboša Čillaga. Informujú o tom na sociálnej sieti. Dôvodom má byť to, že nedodržiava program ochrany vzácneho hlucháňa.

„Sme vážne znepokojení nečinnosťou štátnej ochrany prírody v Nízkych Tatrách a preto sme dnes dôrazne požiadali ministra životného prostredia, aby navrhol bezodkladné odvolanie súčasného riaditeľa Správy Národného parku Nízke Tatry Ľuboša Čillaga z jeho funkcie. Ukazuje sa, že ministerské usmernenie a schválený Program záchrany hlucháňa ignorujú nielen okresné úrady, ale aj samotná štátna ochrana prírody. Správa NAPANT-u dokonca koná v príkrom rozpore s programom záchrany, čo je neakceptovateľné. Uvidíme, ako na to zareaguje minister. Budeme Vás o tom informovať,“ informujú ochranári.

Sni mka obrazovky 2019 03 28 o 12.38.07.png

“Živelná výstavba lesných ciest sprístupňuje posledné odľahlé závery dolín pre ťažbu a developerské aktivity sa uskutočňujú šialeným tempom bez ohľadu na existenciu národného parku,“ konštatoval Rastislav Mičaník z My sme les, pričom spomenul megalomanské projekty v Demänovskej doline, nové hotely, penzióny či zjazdovky.

Rýchly a rozsiahly úbytok starých smrekových lesov podľa Rastislava Mičaníka ohrozuje vymierajúceho hlucháňa hôrneho, pre ktorého sú Nízke Tatry hlavným územím pre prežitie. Rovnako sa znižujú populácie všetkých druhov viazaných na staré smrekové lesy, ktoré sú predmetom ochrany v rámci siete európsky chránených území. Za slabú ochranu hlucháňa kritizuje Slovensko aj Európska komisia, pričom Slovensku hrozí žaloba na Súdnom dvore EÚ a sankcie. Správa NAPANT-u pri ochrane hlucháňa podľa Mičaníka koná v rozpore so schváleným Programom záchrany hlucháňa hôrneho z dielne ministerstva životného prostredia (MŽP). “Správa NAPANT-u sa dohodla s Lesmi SR na ťažbách v cenných lokalitách, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú viesť k ďalšiemu zhoršeniu biotopu hlucháňa. Ukazuje sa, že ministerské usmernenie a schválený Program záchrany hlucháňa ignorujú nielen okresné úrady, ale aj Štátna ochrana prírody, čo je neakceptovateľné,” zdôraznil Mičaník.

My sme les tvrdí, že na Slovensku ubudlo od roku 2009 až 163 hektárov pralesov, z toho až 107 hektárov v územnej pôsobnosti Správy NAPANT-u. Od roku 2012, keď nastúpil na post riaditeľa Čillag, zmizlo až 73 hektárov pralesov, z toho v posledných štyroch rokoch asi 25 hektárov. Pralesové zvyšky Kilianka a Zámostská hoľa priamo v národnom parku boli buď vyťažené alebo ťažbou zasiahnuté tak, že museli byť zo zoznamu pralesových zvyškov vyradené. „Správa NAPANT-u od roku 2012 nepredložila orgánom ochrany prírody ani jeden projekt nového chráneného územia, ktoré by zabránilo ťažbe aspoň v časti najcennejších lesov ani nepodala návrh na obmedzenie ťažby dreva s výnimkou niekoľkých podaní zameraných na ochranu hlucháňa,“ uzavrel Mičaník.

Agentúra SITA požiadala MŽP a Správu Národného parku Nízke Tatry o stanovisko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom