Inšpekcia životného prostredia prejde zásadnými zmenami, Budaj chce odstrániť systémovú chybu

Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) čakajú zásadné zmeny. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

S generálnym riaditeľom SIŽP podľa jeho slov v súčasnosti diskutujú napríklad o vytvorení mobilného útvaru, ktorý by mal kompetenciu vykonávať kontroly kdekoľvek.

Priestor pre korupčné schémy

Podľa Budaja v súčasnosti dochádza k situáciám, že v jednej prevádzke často vykonáva kontroly jeden inšpektor.

Existuje tak priestor pre vznik korupčných schém alebo dobrých vzťahov, ktoré sa môžu pretaviť do nedôsledného vykonania kontroly a poškodzovania životného prostredia.

„Podniky, ktoré ovplyvňujú životné prostredie, dostávajú integrované povolenia. Až doteraz sa stávalo, že ten istý inšpektor, ktorý vypracovával povolenie, ho chodil aj kontrolovať. Tak si viete predstaviť, že tam vznikol istý vzťah. Túto systémovú chybu chceme zrušiť,“ povedal Budaj.

Šéf envirorezortu uviedol, že po vykonaní zmien by inšpektori, ktorí udelia integrované povolenie, nesmeli chodiť na kontroly prevádzok, ktorým ho udelili.

Budú potrebovať viac odborníkov

Ďalšou zmenou by mala byť možnosť poslať na kontrolu do prevádzky inšpektorov pochádzajúcich z iného kraja.

Podľa Budaja bude SIŽP potrebovať viac odborníkov, napríklad pri akciách, pri ktorých bude potrebné vykonanie kamerových kontrol.

Zásadné zmeny v legislatíve a kompetenciách inšpektorov SIŽP ohlásil v pondelok 24. augusta aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča.

Súčasná právna úprava podľa neho neumožňuje inšpektorom konať ihneď, bezodkladne a v primeranom čase. Ministerstvo chce preto do medzirezortného pripomienkového konania predložiť novelu zákona, ktorá to zmení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMichal Kiča
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia