Inšpektori pri kontrole potravín odhalili stovky nedostatkov, najvyššia pokuta bola 20-tisíc eur

Potraviny, kvalita potravín, zelenina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počas marca 2022 zaznamenali hygienici 917 nedostatkov pri úradnej kontrole potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Celkovo vykonali viac ako 5-tisíc kontrol.

Hygiena budov a prevádzok

Pracovníci prekontrolovali 1 500 subjektov a viac ako 2 400 prevádzok. Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa na webovej stránke.

Mimo bežnej pracovnej doby hygienici vykonali 60 kontrol, pričom pri 30 kontrolách boli zistené nedostatky. Mimo pracovnej doby skontrolovali 38 právnych subjektov a 60 prevádzok, nedostatky boli zistené na 30 maloobchodných prevádzkach.

Najviac nedostatkov bolo v hygiene budov a prevádzky, v hygiene technologického zariadení a pomôcok či v hygiene skladovania.

Hodnotených 26 druhov ovocia a zeleniny

Pre odstránenie nedostatkov na mieste uložili blokové pokuty v celkovej výške 4 500 eur. Ďalšie nedostatky, ktoré boli zistené počas kontrol riešili uložením opatrení a sankcií. Pokuty boli vo výške takmer 120-tisíc eur. Najvyššia pokuta v mesiaci predstavovala 20-tisíc eur.

Celkovo inšpektori prekontrolovali 187-tisíc kilogramov ovocia a zeleniny, z čoho takmer 700 kilogramov nevyhovelo požiadavkám alebo všeobecnej norme. V maloobchodoch bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 630 kilogramov a vo veľkoobchodných skladoch bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 40 kilogramov.

Celkovo hodnotili inšpektori 26 druhov ovocia a zeleniny. Nevyhovujúce boli banány žlté, brokolica, cesnak, čučoriedky, hrozno stolové, jahody, maliny, mandarínky, paprika, rajčiaky a uhorky. Podľa pôvodu bolo najviac nevyhovujúcich plodín zo Španielska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR