Inšpektori sa pustili do kontroly potravín, v maloobchodných prevádzkach odhalili desiatky nedostatkov

Hnilá zelenina, potraviny
Viac ako tisíc kilogramov potravín nevyhovelo v maloobchodných jednotkách požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. Foto: ilustračné, gettyimages.com

V apríli vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny 185 takýchto kontrol. Pri 31 kontrolách boli zistené nedostatky. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 164 kontrol, u prvovýrobcov boli vykonané dve kontroly, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 17 kontrol.

Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste) u 1 086 plodín, z čoho 58 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. Všetky nevyhovujúce plodiny sa nachádzali v maloobchodných jednotkách. Informovala o tom v piatok Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Na jedného inšpektora vychádzali v apríli v priemere tri kontroly. Celkovo prekontrolovali inšpektori 54 994,46 kilogramu tovaru, z čoho 1 141,37 kilogramu nevyhovelo v maloobchodných jednotkách požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. Pri kontrolách u prvovýrobcov a vo veľkoobchodných skladoch nebol zistený nevyhovujúci tovar.

Na nevyhovujúci tovar boli vydané nálezy o nezhode. Z nevyhovujúceho množstva plodín v znaku minimálne požiadavky na kvalitu nevyhovelo 31,7 percenta, v znaku obchodná kvalita 38,5 percenta a v znaku označenie 29,8 percenta. Právoplatným rozhodnutím boli v apríli ukončené dve správne konania. Pokuty boli uložené vo výške 2 000 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR