Inštitút sezónnej práce prinesie na vidiek tisíce pracovných miest, do projektu pôjdu milióny eur

Sezónna práca, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 5. júna, 15:26

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripravilo projekt podpory sezónnej práce, ktorý by mal na Slovensku vytvoriť 5-tisíc nových pracovných miest. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

„Je to veľmi významné číslo v čase, keď sa snažíme pracovné miesta uchovať,“ povedal. Tento projekt, ktorý by mal trvať od júna tohto roka do konca budúceho roka, by mal pomôcť ovocinárom a zeleninárom na Slovensku.

Na projekt rezort financií vyčlenil 12 miliónov eur, ktoré sa použijú na dotovanie odvodov v maximálnej sume 398,52 eura mesačne na zamestnanca. Podľa ministra práce sa tak znížia náklady na pracovnú silu pre slovenských ovocinárov a zeleninárov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Podstatou projektu je, aby ovocinári a zeleninári mohli zamestnávať občanov Slovenska pri zbere a zakladaní úrody,“ povedal minister práce a sociálnych vecí. Odvody bude štát platiť do výšky hrubej mzdy zamestnanca v sume 820 eur.

Poľnohospodárstvo bolo ťažko skúšané

„Zamestnanec môže dostať aj vyššiu mzdu, ale výška pomoci je limitovaná na túto sumu z hľadiska preplatenia odvodov,“ objasnil Krajniak. Zamestnanec môže byť súčasťou štátom dotovaného projektu šesť mesiacov. „Celková výška pomoci je 2 390 eur na jedného zamestnanca,“ uviedol minister.

Minister financií Eduard Heger tvrdí, že práve poľnohospodárstvo bolo v posledných rokoch na Slovensku ťažko skúšané. „Je dôležité, aby sme ich podržali v týchto ťažkých časoch, pretože práve koronakríza spôsobila, že nemôžu čerpať pracovné sily zo zahraničia,“ povedal.

Uvítal to, že sa vytvorí 5-tisíc pracovných miest pre občanov Slovenska. Verí, že aj tento projekt bude impulzom pre slovenskú ekonomiku.

Pracovníci chýbajú naprieč Európskou úniou

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) oceňuje, že štát zriadi Inštitút sezónnych prác.

„Toto systémové opatrenie je pre poľnohospodársky sektor mimoriadne dôležité, pretože umožní pestovateľom – ovocinárom, zeleninárom a vinohradníkom za výhodnejších podmienok zamestnať Slovákov na brigádnické práce,“ agentúru SITA o tom v piatok informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

„Slovenské firmy prepúšťajú zamestnancov, brigádnici zo zahraničia sú pre mimoriadny stav už mesiace v domovských krajinách. Sezónni pracovníci chýbajú naprieč celou Európskou úniou. Slovensko sa za takejto situácie rozhodlo, že pomôže vhodne nastaveným nástrojom práve Slovákom, ktorí sa budú môcť zamestnať v poľnohospodárstve formou brigádnických prác,“ pokračovala Holéciová.

Aby sa história neopakovala

Inštitút sezónnej práce môže podľa SPPK navyše zabrániť aj prípadom z minulosti, keď ovocinári práve pre nedostatok brigádnikov nestihli v optimálnom čase pozbierať celú úrodu, a tá preto zhnila pod stromami alebo na poliach.

„Je nemysliteľné, aby sme na jednej strane hovorili o zvyšovaní potravinovej sebestačnosti v základných komoditách a na druhej strane ich nemali s kým pestovať, ošetrovať a zbierať,“ uviedol v reakcii predseda SPPK Emil Macho.

Podľa neho Inštitút sezónnych prác vytvára možnosti, „ako nielen pestovať efektívne, bez strát na poliach, ale je aj príležitosťou vytvoriť si bližší vzťah spotrebiteľa a lokálneho, domáceho poľnohospodára,“ dodal Macho.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerEmil MachoJana HoléciováMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora