Ján Mičovský vymenoval nového šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry, stal sa ním Tibor Guniš

Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 15. mája, 16:40

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský v piatok odvolal z funkcie generálnu riaditeľku Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Beatrix Galandovú a za nového generálneho riaditeľa agentúry vymenoval Tibora Guniša.

Odborník s dôležitými skúsenosťami

„To, čo sa v týchto dňoch dozvedáme o praktikách v PPA, vďaka orgánom činným v trestnom konaní, ktoré majú počas vlády Igora Matoviča odviazané ruky, je neakceptovateľné. Tak významná inštitúcia, ktorá každoročne pracuje so stovkami miliónov eur musí byť pod kontrolou verejnosti a protikorupčné opatrenia musí mať nielen na papieri, ale aj v praxi. Rozhodol som sa preto na jej najvyššiu funkciu vymenovať Tibora Guniša. Je to odborník s dôležitými skúsenosťami z oblasti poľnohospodárskych podpôr aj zo zahraničia,“ informoval v piatok Ján Mičovský.

Tibor Guniš vyštudoval Agronomickú fakultu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a využívaniu digitálnych technológií v chove hospodárskych zvierat sa venoval na Hohenheimskej univerzite v nemeckom Štutgarte. V rokoch 1995 až 2002 pôsobil na Ministerstve pôdohospodárstva SR vo viacerých funkciách.

V rokoch 2002 až 2004 bol riaditeľom odboru Pôdohospodárskej platobnej agentúry, kde pracoval aj ako člen predvstupového negociačného tímu SR do EÚ za oblasť poľnohospodárstva.

Transparentnosť a odbyrokratizovanie agentúry

V rokoch 2004 až 2012 pôsobil na agentúre vo funkcii riaditeľa sekcie priamych podpôr. Manažérom bázových údajov v rakúskej platobnej agentúre Agrarmarkt Austria bol v rokoch 2012 až 2018. V rokoch 2018 až 2020 pôsobil ako riaditeľ pre stratégiu IT spoločnosti AXASOFT.

„Mojimi štyrmi základnými cieľmi sú boj proti korupcii, transparentnosť, odbyrokratizovanie a PPA ako partner, nie postrach poľnohospodárov na Slovensku. Využijem všetky svoje poznatky i skúsenosti z pôsobenia PPA, prácou s najmodernejšími IT technológiami i najlepšiu prax z rakúskej platobnej agentúry Agrarmarkt Austria, v ktorej som pôsobil šesť rokov,“ uviedol Tibor Guniš.

Zvolenie nového riaditeľa PPA a príprava novej spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 sú podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) príležitosťou, ako zmeniť vnímanie poľnohospodárstva ako zdroja veľkého balíka podpôr, slúžiaceho aj na protizákonné obohacovanie sa niektorých jednotlivcov.

Komora podporuje očistný proces, ktorý sa začal zatknutím bývalých kľúčových hráčov Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Komora je zároveň proti rozkrádaniu verejných zdrojov aj eurofondov, ktoré majú slúžiť na podporu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, a nie na nezákonné obohacovanie sa jednotlivcov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beatrix GalandováJán MičovskýTibor Guniš
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra