Jánošíkovská platba prežila. Malí farmári dostanú viac

Poľnohospodárstvo
Foto: SITA/Martin Medňanský

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zmenil jánošíkovskú platbu svojho predchodcu. Do Bruselu zaslal nový návrh redistributívnej platby v troch alternatívach, pričom najmenším farmárom pridal desať eur.

Ak chcel túto platbu agrorezort opätovne zaviesť aj pre budúci rok, musel o nej Európsku komisiu informovať najneskôr do 1. augusta. Ministerstvo pôdohospodárstva si túto úlohu splnilo na poslednú chvíľu. Opätovne však zaskočilo samotných poľnohospodárov, ktorí o zámeroch vlastného rezortu netušili.

Odstupňovaná platba

Redistributívnu platbu zaviedol prvýkrát exminister Ján Mičovský vo výške 50 eur na prvých 28 hektárov. V budúcom roku sa však pre malých poľnohospodárov tento príspevok zvýši. Pre farmárov s výmerou pôdy od jedného do päť hektárov ho agrorezort navrhuje vo výške 60 eur na hektár.

Pre subjekty hospodáriace na rozlohe od 5 do 14,99 hektára by mala indikatívna sadzba dosiahnuť 45 eur a pre subjekty s výmerou od 15 do 28 hektárov by to malo byť 30 eur na hektár.

Portálu NášVidiek to potvrdil hovorca agrorezortu Andrej Wallner. „Uvedené sadzby sú nateraz indikatívne, keďže akékoľvek sadzby je v zmysle platnej legislatívy EÚ možné stanoviť až po ukončení overovania podmienok oprávnenosti,“ zdôraznil.

Snaha vyrovnať rozdiely

Zmeny oproti pôvodnému Mičovského návrhu obhajuje súčasné vedenie agrorezortu snahou pomôcť drobným farmárom. „Dôvodom má byť zefektívnenie redistribúcie platieb, a tým zlepšenie životaschopnosti fariem, ktoré sú z hľadiska veľkosti podpriemerné,“ vysvetľuje hovorca Wallner.

Ako dodal, navrhované členenie platieb má viesť k vyššej priemernej platbe na hektár pre malé a stredné farmy. Tým sa má zlepšiť ich príjmový rozdiel.

Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová v piatok portálu NášVidiek potvrdila, že samospráve výška redistributívnej platby na rok 2022 nie je známa.

Exminister a bývalý šéf SPPK Vladimír Chovan hovorí, že zásadné opatrenia prijíma agrorezort „o nás bez nás.“ Tvrdí, že kľúčové materiály sa pripravujú za zatvorenými dverami. „O participáciu odborných profesijných a stavovských organizácií a zväzov je nulový záujem,“ konštatuje Chovan.

Žiadajú registráciu

Poľnohospodárska samospráva považuje redistributívnu platbu za vhodný nástroj prerozdeľovania. Požaduje však, aby všetci žiadatelia podliehali povinnej registrácii. Zabezpečiť by to mala novela zákona o poľnohospodárstve. „V opačnom prípade požadujeme zvýšiť minimálnu hranicu na šesť hektárov,“ vysvetľuje dôvody SPPK Holéciová.

SPPK tiež trvá na hornej hranici pre redistributívnu platbu na úrovni 100 hektárov, čo je skutočná priemerná výmera. Požaduje tiež zaviesť horný strop na hektárovú výšku redistributívnej platby pre prípad, že by došlo k zníženiu hornej hranice na 28 hektárov.

Po novom povinná

Redistributívna platba je v súčasnosti dobrovoľnou, pričom ju neuplatňujú všetky členské krajiny Európskej únie. Jej zámerom je zmierňovať rozdiely medzi farmármi. Podporujú sa ňou menšie poľnohospodárske podniky vyplácaním vyššej sumy na prvé hektáre.

Slovensko ju prvýkrát zaviedlo v tomto roku, pričom táto platba už v úvode rozvírila medzi poľnohospodármi vášne. Veľkí pestovatelia sa totiž obávali, že z ich dotácií sa podporia malí konkurenti. Dokonca sa v kuloároch spomínala aj celoslovenská blokáda ciest.

Návrh novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2023 až 2030 už počíta s redistributívnou platbou ako s povinnou. Doteraz ju zaviedlo deväť krajín EÚ, konkrétne Bulharsko, Rumunsko, Poľsko, Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Chorvátsko, Litva a Belgicko.

Členské štáty EÚ podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady 2020/2220 museli svoje rozhodnutie k redistributívnej platbe na rok 2022 oznámiť do 1. augusta tohto roku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej WallnerJán MičovskýJana HoléciováSamuel VlčanVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora