Jaskyňa Domica bude opäť otvorená pre turistov, ochranári ešte stále odstraňujú nečistoty po záplavách

Jaskyňa Domica, záplavy
Okolo vstupného areálu jaskyne Domica sa vytvorilo jazero s hĺbkou do troch metrov. Foto: www.facebook.com

Jaskyňa Domica v okrese Rožňava bude v bezpečnom a prevádzky schopnom stave pravdepodobne už v sobotu 24. júla. Informovala o tom hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková.

Ukončenie čistenia po zatopení vstupného areálu, ako aj najnižších častí jaskynného systému Domica predpokladajú odborníci do piatka a následne areál plánujú sprístupniť verejnosti.

„Po upchatí ponoru občasného toku Domického potoka, ako jediného odtokového miesta v území, sa v nedeľu 18. júla vzdula vodná hladina. Okolo vstupného areálu jaskyne sa vytvorilo jazero s hĺbkou do troch metrov. Voda sa však nedostala do elektrických rozvádzačov, svietidlá poškodila minimálne a vyplavila len zamaskované káblové rozvody. V piatok je naplánová ich revízia,“ popísali ochranári s tým, že pracovníci Slovenskej správy jaskýň aktuálne svojpomocne odstraňujú nečistoty a hustý kal, ktorý doniesla do jaskyne prívalová voda.

Paradoxne väčším škodám zabránili splavené konáre, lístie a nečistoty, ktoré limitovali množstvo vôd pritekajúcich do jaskyne. Osvedčilo sa i protipovodňové riešenie vstupného areálu jaskyne, ktoré bolo vybudované po skúsenostiach s podobnou povodňou pred 40 rokmi.

Jaskyňa Domica tvorí súčasť unikátneho podzemného systému Baradla – Domica s dĺžkou viac ako 30 km, zapísaného do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Takmer osem kilometrov dlhý úsek pod územím Slovenska sa vyznačuje bohatým výskytom sinitrových štítov, archeologickými nálezmi, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristína Bocková
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody