Jaskyňu Domica zasiahli ničivé záplavy, voda napáchala škody vo viacerých častiach

Domica.jpg
Aktuálne prebiehajúce expertné obhliadky a fotodokumentácia ukážu, do akej miery bol jaskynný systém poškodený. Foto: www.facebook.com , SSJ/Pavol Staník

V nedeľu popoludní zasiahli ničivé záplavy jaskynný systém Domica v okrese Rožňava. Hasiči zasahovali pri jaskyni, kde voda zaplavila časť cesty. Aktuálne prebiehajúce expertné obhliadky a fotodokumentácia ukážu, do akej miery bol jaskynný systém poškodený. Informovala o tom Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody SR.

Výdatné prívalové zrážky sa začali zhromažďovať v okolí ponoru takzvaného Domického potoku. Tento sa v krátkom čase upchal naplavenými konármi, lístím a nečistotami z okolia, čím sa vytvorilo jazero s hĺbkou do troch metrov.

Voda znečistila najnižšie časti stavby

Pritekajúca voda zničila asfaltový chodník okolo vstupného areálu jaskyne a znečistila najnižšie časti stavby. Pravdepodobne bola poškodená aj strecha areálu, cez ktorú sa presakujúca voda ostala do interiéru a poškodila dve miestnosti.

„Po upadnutí vody a dnešnej prvotnej obhliadke jaskyne bolo zistené, že prívalová voda znečistila doneseným kalom a nečistotami z povrchu najnižšie položené časti jaskyne Majkov dóm, Nástupište 1. plavby a časti Panenskej chodby. Z jedného z člnov na plavbe boli odplavené podlahové rošty. Vody občasného podzemného toku Styxu zlomili sintrovú hrádzu a poškodili jednu z vaní na kaskáde Rímskych kúpeľov, ktoré sú symbolom jaskyne,“ uviedol riaditeľ Správy slovenských jaskýň Štátnej ochrany prírody SR Ján Zuskin.

Špecialisti zmapujú škody

V utorok 20. júla špecialisti Slovenskej správy jaskýň a odborní pracovníci podrobne zmapujú škody nielen na prírodných hodnotách a výplniach jaskyne, ale aj jej infraštruktúre ako sú káblové rozvody, elektrické rozvádzače a svietidlá, chodníky a zábradlia v sprístupnenej časti.

Po jej spriechodnení a sfunkčnení elektrického osvetlenia sa vykoná obhliadka aj nesprístupnených častí – takzvanej 2. plavby a Liečebne. Kompletné škody v interiéry jaskyne a priľahlej infraštruktúre budú však vyčíslené až v nasledujúcich dňoch.

Jaskyňa Domica tvorí súčasť unikátneho podzemného systému Baradla – Domica s dĺžkou viac ako 30 km, zapísaného do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Takmer osem kilometrov dlhý úsek pod územím Slovenska sa vyznačuje bohatým výskytom sinitrových štítov, archeologickými nálezmi ako aj početným druhovým zastúpením netopierov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ZuskinKristína Bocková
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírodySSJ Slovenská správa jaskýň