Vláda sa bude zaoberať návrhom zákona o osobitnom odvode pre reťazce

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Martin Medňanský

Ministerstvo pôdohospodárstva však má k predmetnému návrhu niekoľko pripomienok, ktoré požaduje zapracovať do pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

Vláda v stredu na svojom rokovaní vzala na vedomie poslanecký návrh zákona z dielne SNS o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) však na rokovaní uviedlo, že návrh zákona odporučí poslancom na schválenie až po zapracovaní jeho pripomienok do pozmeňujúcich návrhov. Pre agrorezort je totiž definícia obchodného reťazca v pôvodnom návrhu príliš široká a môže zasahovať aj subjekty, ktoré nespĺňajú základný predpoklad disproporcie prerozdelenia pridanej hodnoty, marže a zisku v obchodno-dodávateľskom reťazci.

Pripomienky MPRV

MPRV preto navrhuje vypustiť definíciu obchodnej aliancie a požaduje, aby sa výluka rozšírila aj o malé a stredné podniky vo všeobecnosti, podnikové predajne, kde je výrobca aj predajcom potraviny a rovnako aj o maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučne jednu sortimentnú skupinu potravín.

Poslanecký návrh by mal podľa pripomienok MPRV zohľadňovať tiež špecifiká prevádzok, ktorých sa týka zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Tieto prevádzky by rovnako nemali byť zaťažené odvodom. Agrorezort sa stotožňuje aj s pripomienkou Ministerstva financií SR vznesenou v rámci pripomienkového konania, aby sa v súvislosti s plánovaným zavedením osobitného odvodu obchodných reťazcov, ktorý bude zároveň výdavkom (nákladom) znižujúcim výsledok hospodárenia a základ dane, do návrhu zákona vložil nový článok, ktorým sa bude novelizovať zákon o dani z príjmov. Na jeho základe sa osobitný odvod obchodných reťazcov bude považovať za daňový výdavok až po jeho zaplatení.

Matečná verí v zapracovanie pripomienok

„Toto všetko sú naše pripomienky, ktoré by Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR veľmi vítalo v návrhu a predpokladáme, že poslaneckými zmenami pôvodného návrhu to tak aj bude,“ uviedla po rokovaní vlády ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR