Koľko odpadu vyhodia, toľko zaplatia. Obec Košeca je príkladom pre iných

||

Kto produkuje menej odpadu, platí menej. Kto vyhadzuje viac, zaplatí viac. Hoci väčšina obcí má platby za odvoz odpadu nastavené paušálne, v obci Košeca na Považí sa rozhodli ísť proti prúdu. Zavádzajú elektronickú evidenciu odpadov. Okrem ušetrených peňazí má celkovo znížiť množstvo odpadu, ktorý inak končí na skládke. Informuje o tom obec na svojom webe.

Ako je to inde?

Ako to vyzerá vo vašej obci, či meste? Raz za týždeň vyložíte smetiak pred bránku a smetiari ho odvezú. Obec si od každého vezme poplatok za odvoz a je to. Takto to vyzerá možno aj vo vašej obci. Ako nedávno poukázal Inštitút environmentálnej politiky, obce takmer vôbec nemotivujú svojich obyvateľov triediť odpad, alebo produkovať menej odpadu.

„Takzvaný množstvový zber oproti paušálnemu ročnému poplatku prispieva k vyššej miere triedenia a zníženiu produkcie odpadu,“ konštatoval IEP. Niektoré obce sa už dnes snažia motivovať obyvateľov, aby odpad triedili. Či už sú to menšie nádoby, špeciálne vrecia, alebo žetóny označujúce naplnenosť nádoby.

Nádoby, vrecia, nálepky

V Košeci sa rozhodli spojiť všetky metódy do jednej unikátnej. Zrejme bude chvíľku trvať, kým si obyvatelia na zmenu zvyknú, no obec si sľubuje nielen zníženie množstva odpadu, ale aj nižšie poplatky za odvoz.

Ako to teda funguje? Pracovníci úradu označia každý kôš na zmesový komunálny odpad elektronickým identifikátorom. Takto označia všetky kontajnery, ktoré ľudia používali doteraz. Keď je kôš plný, jednoducho ho stačí v zberný deň vyložiť pred dom. Ak plný nie je, občan ho vykladať nemusí, smetiari ho nevysypú a tak občan ušetrí peniaze. Ak by niekto mal záujem o odvoz väčšieho množstva komunálneho odpadu, môže si na úrade zakúpiť vrece s nálepkou. Neoznačené vrecia smetiari zbierať nebudú.

Podobne to vyzerá aj s triedeným odpadom. Obec bezplatne občanovi poskytne vrece s nálepkou. Keď vrecia naplní, označené ich vyloží pred dom. Nálepky slúžia na evidenciu odpadu a zber informácií o tom, ako ľudia triedia odpad.

Nižšie poplatky

Obec Košeca si od elektronickej evidencie odpadu sľubuje lepší prehľad o tom, ktorá domácnosť či firma produkuje viac odpadu a ktorá menej. Ale aj to, či sa odpad triedi. Doteraz platili obyvatelia Košece poplatok za smeti podľa počtu ľudí v domácnosti. Nový systém má byť spravodlivejší voči domácnostiam, ktoré odpad triedia a redukujú jeho množstvo.

Leta k_koseca vonkajsia strana.jpg

Leta k_koseca vnu torna strana.jpg

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom