Kompetentní pri rizikovom mäse z Poľska zlyhali, tvrdí SaS

BRATISLAVA: Zhromaždenie proti nelegálnej skládke
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Anna Zemanová Foto: SITA/Branislav Bibel

SaS zároveň vyzvala ministerku pôdohospodárstva SR Gabrielu Matečnú, aby do vyriešenia celej situácie zakázala dovoz spracovaného mäsa z Poľska.

Hlavný veterinárny lekár SR Jozef Bíreš pri informovaní občanov o hovädzom mäse z poľského bitúnku v meste Lodž, kde porážali choré kravy, podľa SaS zlyhal. Mal totiž podľa práva Európskej únie okamžite informovať všetkých občanov SR o vzniknutej situácii, a to aj bez výsledkov podrobných analýz. Konštatovali to vo štvrtok na brífingu poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. SaS zároveň vyzvala ministerku pôdohospodárstva SR Gabrielu Matečnú, aby do vyriešenia celej situácie zakázala dovoz spracovaného mäsa z Poľska.

Nevedomosť a slabá informovanosť

Poľské mäso z bitúnku v meste Lodž bolo podľa SaS dovezené na Slovensko a ponúknuté na konzumáciu v dôsledku nevedomosti. „Ak hlavný veterinárny lekár už v stredu disponoval informáciou o tom, že mäso z poľského bitúnku, kde bol porážaný chorý dobytok, môže byť závadové, mal okamžite informovať všetkých občanov SR, aby toto mäso a produkty neznámeho pôvodu nejedli a vrátili do predajní, kde ho kúpili. Zároveň mal okamžite vydať pokyn riaditeľovi príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správy na okamžité uzavretie dotknutých spoločností a zakázať tam akúkoľvek výrobu. Tento postup je plne v súlade s mimoriadne silným právom EÚ,“ uviedla vo štvrtok Halgašová.

Jozef Bíreš ako hlavný veterinárny lekár SR nemal podľa SaS čakať na výsledky analýz a podľa európskeho práva mal pri informovanosti verejnosti počítať aj s najhorším scenárom. „Vážnosť škandálu naberá na rozmeroch. Závadové mäso z Poľska je aj u nás. Slovenskí občania jedli kontaminové mäso a ich zdravie bolo ohrozené. Ešte dnes navrhnem predsedovi agrovýboru Petrovi Antalovi, aby zvolal mimoriadny výbor a aby na ňom informoval o závažnosti situácie. Strana SaS zároveň bude iniciovať zakročenie EÚ voči Poľsku. Vyzývame ministerku Gabrielu Matečnú, aby zakázala dovoz mäsa z Poľska, dokým si nebudeme istí, že je zdravotne nezávadné,“ povedala vo štvrtok Zemanová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita