Kompletný návod ako tento rok požiadať o priamu platbu na pôdu

Agricultural machine 1918989_1280 1.jpg

Žiadosť treba podať osobne, prílohy stačí doplniť digitálne. Poradíme, ako na to.

Od 3. apríla do 15. mája si môžu farmári podávať žiadosti o priame platby od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Tento rok, podobne ako vlani, by mal byť proces jednoduchší, keďže sa čiastočne digitalizuje.

„Aplikácia na geopriestorovú žiadosť o podporu GSAA pre zakresľovanie hraníc užívania je dostupná na stránke https://gsaa.mpsr.sk pre registrovaných používateľov, ale aj pre verejnosť. Termín na predkladanie jednotnej žiadosti uplynie 15. mája. Pre farmárov je najvýhodnejšie, ak si žiadosti nebudú podávať na poslednú chvíľu. Vyhnú sa tak stresovým situáciám, podobne ako pri podávaní daňových priznaní,“ informuje ministerstvo pôdohospodárstva v tlačovej správe.

Ak si žiadosť podáte neskôr, bude vás to stáť 1% z platby za každý deň omeškania.

Poľnohospodári môžu žiadať platbu na plochu od Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na:

 • Poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie
 • Platbu pre mladých poľnohospodárov
 • Ekologické poľnohospodárstvo
 • Viazané priame platby
 • Platby pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými obmedzeniami
 • Agroenvironmentálno-klimatické opatrenia a platby v rámci sústavy NATURA 2000.

Digitálne mapy

Ak už ste o príspevok niekedy žiadali, stačí, ak sa prihlásite do aplikácie GSAA. Automaticky sa vám zobrazia vami nahlásené pozemky a to až na úrovni parciel.

Agrorezort totiž minulý rok kompletne zdigitalizoval všetky plochy. Elektronické grafické prílohy pokryli až 99,66 percent plochy z celkovej výmery takmer 1,9 milióna hektárov obhospodarovanej pôdy na Slovensku. „Vďaka digitalizácii tomu sme nielen zvýšili efektívnosť celého systému, ale aj zlepšili možnosť kontroly,“ spresnila ministerka Gabriela Matečná.

Po prihlásení sa do aplikácie sa minuloročným žiadateľom automaticky zobrazia hranice užívania podľa nimi nahlásených dielov pôdnych blokov z predošlého roku až na úrovni parciel. Zaznačenie hraníc užívania v online prostredí pritom poskytuje niekoľko výhod – automatický výpočet výmer vrstiev programu rozvoja vidieka aj krížového plnenia a prvkov oblastí ekologického záujmu, potrebných na korektné vyplnenie zoznamu poľnohospodárskych pozemkov a zoznamu oblastí ekologického záujmu.

Systém obsahuje funkciu, ktorá oznámi žiadateľom výsledky predbežnej krížovej kontroly. To znamená, že poľnohospodári budú mať možnosť odstrániť rôzne nezrovnalosti sami. Aplikácia GSAA tiež zobrazuje spoločné hranice užívania so susedným žiadateľom. Výhodou je, že v ďalšom roku žiadateľ už iba potvrdí svoje pozemky, respektíve už iba upraví zmenu užívania.

Fyzická žiadosť

Keď už máte pozemky zaznačené v aplikácii GSAA, musíte si podať aj papierovú žiadosť na vašu miestnu pobočku PPA. Termín je až do 15. mája 2019. Všetky tlačivá si môžete vyzdvihnúť na regionálnom pracovisku PPA, alebo si ich stiahnite online.

Zoznam pracovísk PPA vo vašom regióne nájdete tu

Tlačivá na podanie žiadostí si môžete stiahnuť tu

Čo musíte predložiť:

 • Identifikačný list na rok 2019
 • Jednotná žiadosť na rok 2019 (vrátane špecifikácií a príloh)
 • Žiadosť o stiahnutie
 • Žiadosť o zmenu a doplnenie
 • Žiadosť o úpravu
 • Oznámenie o prípadoch vyššej moci a mimoriadnych okolností
 • Oznámenie o prípadoch prirodzených okolností
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom