Konflikt medzi ministerstvami OĽaNO? Budaj odmieta obvinenia Mičovského

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) zásadne odmieta obvinenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v súvislosti s nekompetentnosťou, porušovaním pravidiel a snahou ohroziť vidiecky ráz krajiny v procese prípravy legislatívy, ktorou envirorezort zabezpečil celoročnú ochranu vlka dravého na Slovensku.

Obmedzenie využívania poľnohospodárskej krajiny

Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie MŽP. Reagoval tak na list ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO), v ktorom napísal, že šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO) by mal pozastaviť vyhlášku k zákonu o ochrane prírody a krajiny a odstrániť z nej zásadné rozpory. Mičovský zdôvodnil žiadosť výrazným a nedostatočne odôvodneným obmedzením využívania poľnohospodárskej a lesnej krajiny. Ako zdôraznil, predmetnú vyhlášku považuje rezort pôdohospodárstva za odborne a manažérsky nezvládnutú.

MŽP tvrdí, že práve dlhé roky zanedbávaná ochrana životného prostredia v rámci poľnohospodárskej politiky štátu stojí za masívnym úbytkom biodiverzity, ktorá je pre zachovanie života na Zemi kľúčová. „Rezort životného prostredia vo vyhláške, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny, pripravil celý rad opatrení, vďaka ktorým sa zabezpečí celoročná ochrana vlka a podporí sa biologická rozmanitosť v chránených územiach. Vyhláška je výsledkom medzirezortného pripomienkového konania (MPK) a následných rozporových rokovaní, pričom pre nájdenie prieniku a akceptovanie rôznych postojov a záujmov vyvinulo MŽP maximálne úsilie,“ dodal odbor komunikácie v stanovisku. Podotkol, že ministerstvo pôdohospodárstva predložilo 55 pripomienok, z toho 54 zásadných a bolo jediným ústredným orgánom štátnej správy, s ktorým rozpory neboli v plnej miere odstránené.

Pripomienky poľnohospodárov či chovateľov

Vyhláška vychádza podľa envirorezortu z platného znenia zákona o ochrane prírody a krajiny. „Rozsah obmedzení pre poľnohospodárstvo či lesníctvo je daný právnym predpisom vyššej právnej sily. Legislatívny súlad dôsledne preskúmala Stála pracovná komisia Legislatívnej rady vlády SR pre technické právne predpisy na zasadnutiach 29. marca a 19. apríla. Komisia nekonštatovala porušenie legislatívnych pravidiel a výsledné znenie vyhlášky vylučuje akýkoľvek nesúlad s rámcom vymedzeným zákonom o ochrane prírody a krajiny,“ uzavrelo MŽP.

Ministerstvo pôdohospodárstva upozornilo, že Budaj podpísal vyhlášku napriek mnohým zásadným a pragmatickým pripomienkam nielen z ich strany, ale aj zo strany poľnohospodárov, chovateľov, včelárov, lesníkov či samotného rezortu pôdohospodárstva. Agrorezort zdôraznil, že zaradenie vlka medzi chránené živočíchy akceptuje. Verí, že ministerstvo životného prostredia sa bude k manažovaniu tohto druhu správať zodpovedne, začne aj s jeho monitoringom a následne výsledky monitoringu zverejní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajJán Mičovský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR