Kontrola prevozu odpadu cez slovenské hranice je nedostatočná, orgánom chýbajú spoľahlivé údaje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Garbage truck dumping the garbage
NKÚ odporúča zmeniť systém kontroly na hraniciach, ktorý nebol vždy dodržiavaný podľa predpisov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kontrola prevozu odpadu cez hranice je nedostatočná, slovenským orgánom chýbajú presné a spoľahlivé údaje o prevoze nebezpečného a iného odpadu cez štátne hranice a pri plnení záväzkov plynúcich z bazilejského dohovoru má Slovensko značné rezervy.

To je niekoľko zistení zo strany Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ SR), ktoré v tlačovej správe poskytol jeho hovorca Marek Papajčík. Kontrola sa zamerala na subjekty, ktoré sú zodpovedné za politiku tranzitu odpadu, teda na Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenskú inšpekciu životného prostredia a Finančné riaditeľstvo, v rámci ktorého pôsobia colné úrady.

Kontrola pohybu odpadu je nedostatočná

„Výsledky medzinárodného auditu ukázali, že Slovensko nezabezpečuje dostatočnú kontrolu pohybu odpadu na hraniciach mimo členských štátov Európskej únie,“ uvádza sa v správe. Kontrolóri konštatujú, že chýba účinný systém kontroly a preverovanie pravidiel na hraniciach je formálne a bez fyzického overovania typu a množstva prevážaného odpadu.

NKÚ SR upozorňuje na potrebu zmeniť systém kontroly a zamedziť riziku nekontrolovateľného prevážania veľkého množstva odpadu cez územie Slovenska.

Na hranice treba dodať váhy a skenery

„Dosiahnuť sa to dá najmä lepšou spoluprácou zainteresovaných strán, aktívnou výmenou informácií a dôslednejšou kontrolou súladu údajov so skutočným stavom pri preprave odpadu,“ uvádza úrad. Dodáva, že k účinnej kontrole je tiež potrebné vybaviť jednotlivé hraničné priechody váhami a skenermi.

Výsledky medzinárodnej kontrolnej akcie spolu s poľskou a ukrajinskou stranou v piatok 30. júla prezentovali šéfovia všetkých troch národných kontrolných inštitúcií na spoločnom stretnutí v poľskom meste Rzeszów. Počas kontrolovaného obdobia prešlo cez Slovensko bezmála 91-tisíc ton odpadu, z toho viac ako 77-tisíc ton smerovalo na Ukrajinu. Ďalších 14-tisíc ton prišlo na Slovensko z Ukrajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Papajčík
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia