Kontrolu nad drevom zo slovenských lesov má uľahčiť aplikácia, príkladom budú vojenské lesy

les, drevo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia SR konštatuje, že slovenské vojenské lesy budú príkladom moderného systému evidencie nakladania s drevom. V rámci neho sa označuje každý kus drevnej hmoty, vďaka čomu je možná centralizovaná elektronická evidencia dreva. V tlačovej správe o tom informuje odbor komunikácie envirorezortu.

Aplikácia zdarma pre občanov

O aplikácii, ktorá umožní okamžitú kontrolu dreva zo strany polície aj občanov v stredu rokoval minister životného prostredia Ján Budaj a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO).

Aplikácia by mala byť pre občanov prístupná zdarma. Vďaka nej a kódu na dreve tak bude možné okamžite preveriť, či pochádza z legálnej ťažby.

„Koncom minulého týždňa poslanci podporili skutočnú ochranu národných parkov v podobe novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Po prevode správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR budeme potrebovať kvalitnú evidenciu, aby sme už nikdy neboli svedkami nelegálnych výrubov a miznutia dreva z našich lesov,“ uviedol Budaj.

Líder v transparentnom prístupe

Podľa ministra Naďa sú vojenské lesy a majetky lídrom v prístupe k transparentnému nakladaniu s drevom.

„Sme radi, že tento unikátny systém evidencie dreva ocenilo ministerstvo životného prostredia a verím, že si ho čoskoro osvojí,“ uviedol minister. Dodal, že envirorezortu budú maximálne nápomocní.

Envirorezort upozorňuje, že krádeže dreva tvoria až 51 percent zachytenej envirokriminality. Policajti denne odhalia v priemere tri trestné činy krádeže dreva.

„Analýza vykonaná Národným lesníckym centrom sledovala rozdiely v číslach, ktoré uvádza lesná hospodárska evidencia (LHE) a Národná inventarizácia a monitoring lesov (NIML). Podľa analýzy LHE 43,6% tvorili plánované, teda úmyselné ťažby dreva. Zvyšok tvorili kalamitné, teda náhodné ťažby dreva,“ uzatvára envirorezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR