Koronavírus sa šíri medzi Slovákmi, dokazujú to vzorky z odpadových vôd

Laboratórium, testy, koronavirus
Foto: ilustračné, Getty images

Analýzy z odpadových vôd v regióne Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) potvrdzujú, že koronavírus sa medzi obyvateľstvom šíri. Na prítokoch do čistiarní odpadových vôd vo Vrakuni aj v Petržalke boli podľa informácií TV Joj v kontrolných vzorkách identifikované neaktívne časti vírusu SARS-CoV-2.

Tie síce podľa aktuálne platných poznatkov nemajú schopnosť nakaziť ľudí, ale potvrdzujú fakt, že v spádovom regióne týchto čistiarní odpadových vôd žijú ľudia nakazení novým koronavírusom.

Televízia však informuje, že pitná voda v regióne BVS je z epidemiologického pohľadu maximálne bezpečná. Vodné zdroje fungujú v sprísnenom režime a preventívne pridávanie zlúčením chlóru do verejných vodovodov v plnej miere stačí na jej ochranu.

„Bratislavská vodárenská spoločnosť spolupracuje na viacerých projektoch monitorovania odpadových vôd, ktoré pomôžu odborníkom lepšie sledovať výskyt ochorenia v populácii. Aj takto sa snažíme prispieť v spoločnom boji proti novému vírusu,” povedal pre televíziu generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.

Viac o téme: Koronavírus

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Olajoš
Firmy a inštitúcie BVS Bratislavská vodárenská spoločnosť