Košičan mal nakupovať výbušniny pre farmára Oravca, odsúdili ho

Farmari, PPA
Sprava: Farmári Patrik Magdoško a František Oravec počas tlačovej besedy na tému: Stanovačka pokračuje ďalej. Máme toho dosť! pred budovou Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Bratislava, 23. apríl 2019. Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Súd v Košiciach vyniesol rozsudok nad obžalovaným Marcelom H. Čelí obvineniam, že pre farmára známeho z protestných jázd Františka Oravca nakupoval výbušniny. Tie mali slúžiť na zastrašenie ľudí z ESIN Group. S touto spoločnosťou vedie Oravec niekoľko súdnych sporov. Informoval o tom denník SME.

Zastrašovanie

Prokurátor žiadal pre obvineného trest odňatia slobody na 13 rokov v zariadení s najprísnejším stupňom ochrany. Poškodení Vlastimil Majerčák a Tomáš Kukučka zo spoločnosti Esin, sú presvedčení, že v pozadí konania obžalovaného je farmár František Oravec. Obvinený Marcel mal zinkasovať 15-tisíc eur za nastraženie dvoch výbušných systémov na autá v Cesticiach a Košiciach.

Obvinený je synom sesternice lídra farmárskych protestov Františka Oravca. Ten má byť v pozadí celého prípadu. S firmou Esin má totiž dlhoročné spory. Na súde však Oravec poprel, že plánoval akékoľvek výbuchy.

Aj ESIN má maslo na hlave

Oravec poslal médiám vyhlásenie, z ktorého vyplýva, že Esin a firmy patriace do tejto skupiny sa iba snažia prekryť svoje vlastné podvody. František Oravec informuje, že NAKA nedávno obvinila konateľa firiem Mold-Trade a Agro-Valaliky Štefana T. za zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v štádiu pokusu a prečin subvenčného podvodu.

Mali sa ho dopustiť tým, že žiadali na rok 2017 Pôdohospodársku platobnú agentúru o dotácie vo výške 130 789,78 € eur za výmeru 536,39 hektárov pôdy, a to iba za rok 2017. Firmy skupiny ESIN požiadali o dotáciu na 1292 rovnakých parciel pôdy. Vďaka nátlakovým akciám farmárov sa F. Oravcovi podarilo nahliadnúť do spisov Pôdohospodárskej platobnej agentúry kde zistil, že firmy ESINu nepredložili doklady na 914 z nich.

„Podľa mňa ide o jasné dôkazy svedčiace o subvenčných podvodoch firiem ESINU, ktoré kryje Pôdohospodárska platobná agentúra. K podobným zisteniam v týchto dňoch dospeli aj vyšetrovatelia NAKA a voči firmám ESINu a jej konateľovi vzniesli obvinenie,“ hovorí F. Oravec. Zaráža ma, že Pôdohospodárska platobná agentúra doteraz nerozhodla o tom, kto má právo na dotácie. Namiesto toho čelím nezmyselnej klamlivej diskreditačnej kampani súvisiacej so súdnym procesom syna mojej sesternice s ktorým nič nemám spoločné a figurujem v ňom iba ako svedok,“ vysvetľuje F. Oravec a dodáva, že za snahou o jeho diskreditáciu je práve to, že firmy skupiny ESIN sa snažia odpútať pozornosť od toho, že páchajú subvenčné podvody.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Oravec
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra