Košický kraj navštívili počas leta tisícky turistov, k tržbám prispeli vo výraznej miere aj Slováci

Turista, turistka, turisti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ubytovacie štatistiky Košického kraja za letnú turistickú sezónu vykazujú oproti predošlému letu pozitívny trend. Počet návštevníkov celkovo narástol o 3,6 percenta a počet prenocovaní o 1,1 percenta.

Viac o téme: Koronavírus

Zásadný podiel na tomto náraste majú návštevníci zo Slovenska, ktorých počet sa dokonca vyšplhal až na novú rekordnú úroveň. Informovala o tom Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Menej zahraničných turistov

V Košickom kraji evidovali takmer 100-tisíc návštevníkov s 230-tisíc prenocovaniami. V počte prenocovaní sa tento rok Košický kraj skoro vyrovnal historickému roku 2019, keď bolo zaznamenaných spolu 240-tisíc prenocovaní.

Slováci tvorili toto leto až 85 percent z celkového množstva ubytovaných hostí. V časoch pred koronakrízou pritom tradične platilo, že až štyria z desiatich návštevníkov kraja pricestovali zo zahraničia. Kým počas leta najsilnejšieho roku 2019 prenocovalo v hoteloch či penziónoch v Košickom kraji viac ako 64-tisíc zahraničných hostí, toto leto ich prišlo len 18-tisíc.

„Ukazuje sa, že napriek všetkým problémom, ktoré do odvetvia cestovného ruchu pandémia priniesla, pozdvihla domáci cestovný ruch, a to je skvelá správa. Na jednej strane to je príležitosť pre slovenských cestovateľov objavovať doma krásne miesta a lokality, na strane druhej zas výzva pre podnikateľov, ktorí musia hosťom ponúknuť kvalitu služieb, navyše pri dodržaní všetkých platných opatrení. Ruku k dielu priložila aj župa kampaňou Kraj sveta – hrdý na to, čo v ňom nenájdeš, ktorá získala viacero ocenení aj v súťaži kreatívnych reklám Zlatý klinec,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zavítalo k nám viac Talianov či Rumunov

Počet zahraničných návštevníkov z tradične najsilnejších zdrojových trhov toto leto výrazne poklesol. Česko o 40 percent, Poľsko o 38 percent, Nemecko o 15 percent a Maďarsko o 11 percent.

Naopak, výraznejšie vzrástli oproti vlaňajšku Ukrajina, a to o 31 percent, Taliansko o 50 percent či Rumunsko o 244 percent. V prípade týchto zdrojových trhov sa však počet ubytovaných pohybuje rádovo v stovkách, preto aj medziročný percentuálny vývoj pôsobí skokovo.

„Dopady pandémie na odvetvie sú stále rozsiahle a dlhodobo nepredvídateľná situácia sa prirodzene premieta najmä do rozhodovania ľudí o plánovaní pobytov vo vzdialenejších končinách. Aj preto, a aj na základe dostupných štatistických ukazovateľov, sa pre najbližšie obdobie ťažiskovo sústredíme na domáci trh, v ktorom vidíme obrovský potenciál. Myslím si, že spoločnou budúcoročnou métou celého odvetvia v našom kraji pre letnú sezónu by teda malo byť prekonanie počtu stotisíc domácich návštevníkov,“ dodala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Vargová JurkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus